کیاپرس /فوق تخصص گوارش و کبد درباره درمان کبد چرب گفت: هیچ داروی اثبات شده‌ای برای درمان کبد چرب غیرالکلی نداریم و کاهش وزن تنها درمان کبد چرب غیرالکلی است.

به گزارش کیاپرس از خبرگزاری ایسنا، دکتر محسن رجب نیا افزود: کاهش وزن در کنار تغییر سبک زندگی و ورزش بهترین راه درمان کبد چرب است. اگر آسیب کبدی کم است، حداقل پنج تا هفت درصد کاهش وزن طی شش ماه توصیه می‌شود.

وی ادامه داد: در صورت وجود شواهد التهاب و آسیب کبدی، حداقل میزان کاهش وزن توصیه شده طی شش ماه هفت تا ۱۰ درصد است. نکته مهم در کاهش وزن این است هفته ای نیم تا یک کیلوگرم باید وزن کم شود و از کاهش وزن سریع خودداری کرد، چون کاهش وزن سریع عوارض خاص خود را دارد.

وی با تاکید بر درمان کبد چرب از طریق افزایش فعالیت فیزیکی، اصلاح رژیم غذایی و کاهش وزن گفت: فعالیت فیزیکی شامل ورزش‌ های هوازی دوچرخه سواری، دویدن، پیاده روی تند و حداقل به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته به صورت پنج جلسه ۳۰ دقیقه‌ای است.

وی ادامه داد: در بیمارانی که کبد چرب دارند، باید ۵۵ درصد مصرف معمول کربوهیدرات‌ها، به حدود ۴۰ درصد کاهش یاید. یک باور غلط دیگر در مورد کبد چرب، مصرف بیش از حد معمول میوه‌هاست . برخی از مردم با این دید که میوه مفید بوده و کبد را شستشو می‌دهد و سم زدا است، نسبت به مصرف آن زیاده‌روی‌ می‌کنند. میوه‌ها یک نوع قند ساده به نام فروکتوز دارند که برخلاف گلوکزی که در قندهای دیگر داریم، هیچ فیدبک منفی در مغز ندارد و هرچه استفاده شود جذب کبد شده و تبدیل به تری‌گلیسیرید می‌شود و کبد چرب را ایجاد می‌کند. هر چند میوه‌ها به دلیل داشتن فیبر و آنتی‌اکسیدان مفیدند، اما مصرفشان اندازه دارد و نهایتا سه واحد یا ۳۰۰ گرم میوه در روز آن هم در وعده‌های تقسیم شده توصیه می‌شود.

اشتراک این خبر در :