کیاپرس /کارشناس تغذیه واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: نوشیدن ۸ لیوان یا بیشتر آب در طول روز به سالمندان توصیه می‌شود.

پریوش بهادری اظهار داشت: سالمندان همچنین برای کنترل قند خون و پیشگیری از دیابت باید از غذاهای پرکالری نظیر شیرینی، شکر، آب‌ نبات و کیک خامه‌ای کمتر استفاده نمایند و برای تأمین ویتامین‌های موردنیاز بدن بر مصرف میوه (البته خود میوه نه آب‌میوه) و سبزی‌ها برای تأمین فیبر تأکید کرد.

بهادری همچنین بیان کرد: سالمندان باید از روغن‌زیتون، کانولا و سایر چربی‌های غیراشباع به‌جای روغن‌های مضر و اشباع برای حفظ سطح نرمال کلسترول خون استفاده نمایند.

وی بر مصرف بیشتر کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها در این دوران تأکید کرد و توصیه کرد، خوردن غذاهای غنی از فیبر برای جلوگیری از یبوست و ابتلا به برخی سرطان‌ها را فراموش نکنند.

بهادری گفت: در سالمندی با تغییرات حسی مانند کاهش حس بینایی، چشایی، بویایی، شنوایی و تغییرات در اجزای بدن مثل کاهش توده عضلانی و متابولیسم بدن، اختلال در سیستم ایمنی، تنفسی، قلبی-عروقی و گوارشی مواجه هستیم.

وی گفت: در دوران سالمندی با توجه به کاهش فعالیت جسمانی از یک‌سو و کاهش توده عضلانی و افزایش توده چربی از سوی دیگر، بدن به کالری کمتری نسبت به گذشته احتیاج دارد و با افزایش سن، به ازای هر دهه عمری که می‌گذرد، ۳ درصد از انرژی موردنیاز بدن کاسته می‌شود.

بهادری بابیان اینکه عدم تعادل بین مواد دریافتی و مواد مصرفی در دوران سالمندی ممکن است سبب فقر غذایی یا ذخیره آن به‌صورت چربی شود، گفت: سالمندانی که اصول تغذیه‌ای را به‌طور صحیح رعایت می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری از قبیل دیابت نوع ۲، پوکی استخوان، فشارخون و سرطان هستند و این خود به‌تدریج منجر به بهبود کیفیت زندگی آن‌ها خواهد شد. البته هر فرد سالمند با توجه به بیماری‌ها و محدودیت‌های غذایی خود در این دوران می‌بایست از یک رژیم غذایی خاص پیروی کند.

کارشناس تغذیه واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان به سالمندان توصیه کرد: مصرف نمک را به‌منظور جلوگیری از احتباس آب و فشارخون کاهش دهند و همچنین از مصرف چربی‌ های مضر در رژیم غذایی خودداری کنند.

اشتراک این خبر در :