کیاپرس / طبق تاکید و دستور استاندار مازندران مبنی بر درمان رایگان معتادان نیازمند که با کمک شهرداری های استان انجام می شود، فصل جدیدی از “مازندران عاری از اعتیاد” رقم خورد. ‎

کیاپرس به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران برای نخستین بار در کشور با راه اندازی سند چشم انداز مبارزه با اعتیاد با به‌کارگیری راهبرد پیشگیری، درمان و اشتغال بهبود یافتگان برای استانی پاک و عاری از اعتیاد و محلات آلوده، خیز برداشته است.

در این مسیر برای معتادان نیازمندی که به اثبات برسد که توانایی پرداخت هزینه کمپ و درمان خود را ندارند، با استفاده از ظرفیت شهرداری های مازندران برای پاکسازی این قشر از معتادان هم برنامه دارد.

شهرداری های هر شهری که معتاد در آن ساکن است، به این جمع بندی رسیده باشند که شخص معتاد و خانواده هزینه درمان را ندارند، به آن فرد از لحاظ مالی کمک خواهد کرد و این امر توسط استاندار مازندران به تمام شهرها ابلاغ شده است. متولیان امر بر این باورند که این تصمیم نقش مهمی در پاکسازی و مازندرانی عاری از معتاد نقش آفرین است.

مازندران با راه اندازی سند چشم انداز مبارزه با اعتیاد که برای نخستین بار در کشور انجام شد، برای اشتغال بهبود یافتگان اراده جدی از خود نشان داد. راه اندازی یکی از مجهزترین مرکز بازپروری معتادان متجاهر ماده ۱۶ در بابل و بکارگیری مشت آهنین بر سر سوداگران مرگ و بستن گلوگاه‌های ورودی و خروجی مازندران جهت ورود مواد افیونی در استان از جمله اقدامات موثر انجام شده برای مازندران عاری از اعتیاد است.

در سال جاری در مازندران تاکنون یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم مواد مخدر کشف شد که این آمار نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد رشد داشته است و از طرف دیگر ۲۹ باند مواد مخدر در مازندران متلاشی شد که این امر نشان از آن دارد که مازندران در ریشه کنی غده چرکین اعتیاد مصمم است.

درمان معتادان استان با پزشکان مجرب دانشگاه علوم پزشکی مازندران و دانشگاه علوم پزشکی بابل در دستور کار قرار گرفته است که این عامل در سرعت بخشی بهبود یافتگی معتادان اثربخش است.

نقطه امیدبخش این داستان آنجاست که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با استفاده از ظرفیت سامانه جستجوی شغل اعلام آمادگی کرد با آموزش این افراد می تواند زمینه اشتغال پایدار آنها را فراهم کند.

تصمیم استاندار گره گشا

فرمانده نیروی انتظامی بابل در نشست خبری گفت: با دستور استاندار مازندران که ابلاغ شد معتادانی که مشکل مالی دارند و نمی‌توانند هزینه کمپ و درمان را پرداخت کنند شهرداری‌های مازندران به کمک آنها خواهند آمد و بر این اساس این اقدام استاندار مازندران نقش مهمی در درمان و کاهش معتادان خواهد داشت.

محمد زمان شالیکار با اشاره به اینکه در یک سال اخیر یک هزار و ۳۲۵ معتاد و یک هزار و ۲۰۸ خرده فروش مواد مخدر در بابل جمع آوری شدند، بیان داشت: ۱۶ قاچاقچی بزرگ که به شکل کلان قاچاق مواد مخدر انجام می‌دادند، در چنگال پلیس گرفتار شدند.

در این پیوند روح الله سلگی، بیان داشت: سند چشم انداز مبارزه با اعتیاد و شیوه نامه ایجاد اشتغال معتادان بهبود یافته با بُرش سهم دستگاه‌ها در این پازل برای اولین بار در کشور توسط معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران تدوین شد.

وی با بیان این که سال گذشته شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران مقام اول کشور را کسب کرد، درباره طراحی شیوه نامه بازگشت به کار معتادان بهبود یافته بیان کرد: بدنبال فراهم کردن اشتغالزایی این افراد در استان هستیم.

سلگی اضافه کرد: ریشه بسیاری از مشکلات در جامعه از جمله طلاق و اعتیاد است و بسیاری از ناهنجاری های موجود با این‌ معضل اجتماعی کلید خورده است.

معاون استاندار مازندران، اظهار داشت: در حال حاضر تحولاتی در حوزه کمپ ترک اعتیاد در حال انجام است که با تلاش و ‌نگاه به این مساله بدنبال تحول بزرگی هستیم تا بهبود یافتگان را به جامعه برگردانیم.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، گفت: بیش از ۷۰ درصد معتادان بهبود یافته دوباره به اعتیاد برمی گردند و امید است با ایجاد اشتغال برای این قشر، شاهد بازگشت دوباره آنان به اعتیاد نباشیم.

اشتراک این خبر در :