کیاپرس /معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تغذیه با شیر مادر را از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها برای حفظ و ارتقای سلامت و بقای کودکان و زنان جامعه عنوان کرد.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،دکتر محمد رضا سهرابی ضمن گرامیداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر(هفته اول آگوست مصادف با ۱۰ تا ۱۶ مردادماه) به شعار امسال آژانس بین‌المللی ترویج تغذیه با شیر مادر برای این هفته با عنوان “نگاهی نو به شیردهی مادران شاغل در خانواده، محل کار و جامعه” Enabling Breastfeeding Making a Difference For Working Parents)) اشاره کرد.

وی با اشاره به فواید بسیار زیاد شیر مادر خاطرنشان کرد: شیر مادر کامل‌ترین و سازگارترین غذا برای نوزاد است و تا پایان شش ماهگی به تنهایی برای تغذیه شیرخوار کافی است.

به گفته دکتر سهرابی کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند ایمنی بهتری در مقابل بیماری‌ها دارند و کمتر به بیماری‌های گوارشی و اسهال مبتلا می‌شوند.

وی برقراری ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد را از دیگر فواید تغذیه با شیر مادر برشمرد و تاکید کرد: تلاش ما این است که هیچ کودکی از این نعمت الهی محروم نشود.

معاون بهداشت دانشگاه عدم شیردهی مادر به نوزاد را باعث ایجاد پیامدهای زیادی در سطوح فردی، خانوادگی و اجتماعی برشمرد.

وی بخشی از جمعیت شاغل کشور را متشکل از زنانی برشمرد که در سنین باروری هستند و یادآور شد حمایت اجتماعی و قانونی از این قشر در فرزندآوری و تشویق به تغذیه با شیر مادر اهمیت بسزایی دارد.

به گفته وی در قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به این حمایت‌ها توجه شده و در همین راستا مواد قانونی تصویب شده است.

دکتر سهرابی مرخصی زایمان و مرخصی ساعتی شیردهی مادران شاغل، آماده‌‌سازی اتاق شیردهی و مهد کودک در محل کار و تامین امنیت شغلی مادران پس از زایمان و بازگشت به کار را از جمله این قوانین برشمرد و افزود: همه سازمان‌ها، اداره‌ها و نهادها ملزم به اجرای این قوانین هستند و علاوه بر وزارت بهداشت سایر بخش‌ها و سازمان‌ها نیز باید در بهبود این شرایط مشارکت و همکاری داشته باشند.

اشتراک این خبر در :