کیاپرس/رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بااشاره به افزایش بی‌سابقه دما در تهران بر ضرورت تدوین یک پروتکل ملی برای مقابله با آثار زیانبار گرما تاکید کرد و به بیان توصیه هایی برای کاهش این آثار زیانبار پرداخت.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی با اشاره به نوسانات دمای هوا در روزهای اخیر در تهران گفت: این نوسانات باعث اختلال در شکل گیری فرایند سازگاری بدن همشهریان از نظر سوخت و ساز با گرما شده است.

دکتر زالی بیشترین قربانیان گرمازدگی را مربوط به اوایل تابستان هر سال عنوان کرد که هنوز بدن افراد سازگاری لازم با تغییرات گرما را پیدا نکرده و افزود: امسال به دلیل مواج بودن دمای هوا در تهران و سایر شهرها عملا بدن افراد فرصت سازگاری فیزیولوژیک پیدا نکرده است بنابراین افزایش دما باعث آثار زیانباری بر سلامت افراد می شود.

وی با اشاره به نتایج تحقیقات بیشترین اثار و عوارض زیانبار گرما بر سلامت افراد را مربوط به دمای۴۰ تا ۵۰ درجه دانست و به تبیین برخی آثار زیانبار گرما بر سلامت جسم و‌روان افراد پرداخت.

به گفته دکتر زالی در حالت عادی بدن افراد برای مقابله و سازگاری با گرما از چند روش تعدیلی استفاده می کند که این روشها در کوتاه مدت خوب هستند اما در درازمدت به سلامت فرد آسیب می رساند.

رییس دانشگاه سیستم تشعشعی بدن را یکی از روشهای تعدیل گرما برشمرد که از طریق شبکه مویرگی خون‌ بیشتری را به پوست هدایت می کند تا از این طریق گرمای اضافه دفع شود.

به گفته وی کمبود خونرسانی به ارگانهای مهم بدن مثل مغز و قلب، وارد شدن فشار به قلب به دلیل افزایش پمپاژ خون به سمت پوست از جمله عوارض این روش است به همین دلیل افراد دارای سابقه بیماری های قلبی نظیر ایسکمیک یا نارسایی عضله قلب در گرما دچار مشکل می شوند.

وی بیماران قلبی عروقی را از جمله گروههای آسیب پذیر در گرما برشمرد و توصیه کرد این گروه در گرمای شدید در منزل مانده و فعالیتهای اجتماعی خود را به حداقل برسانند.

دکتر زالی تعریق را از دیگر مکانیسمهای سازگاری بدن برای مقابله با گرما عنوان کرد و افزود: تعریق باعث کاهش آب و املاح بدن از جمله پتاسیم می شود و عوارض زیانباری را به دنبال دارد.

رییس دانشگاه پرخاشگری و تغییر خلق و خو، کاهش قدرت قضاوت ، کاهش دقت، عود یا تشدید برخی از بیماریهای روانی، بیقراری، اضطراب، اختلال در سیکل خواب و عدم آرامش و … را از جمله عوارض گرما بر سلامت روان برشمرد.

وی حمله گرمازدگی یا استروک حرارتی را از عوارض شدید گرما برشمرد که در صورت عدم درمان به موقع حتی منجر به مرگ فرد می شود.

به گفته وی گیجی، تشنج، تهوع، استفراغ، تورم در مچ پا و عضلات، نفخ شکم، اریتمی قلبی، نوسان فشارخون از علایم حمله گرمازدگی است که درصورت عدم درمان منجر به شوک و مرگ می شود. البته در گرمازدگی خفیف علایمی نظیر خستگی، اختلال تمرکز و قضاوت، سرگیجه، تهوع و استفراغ و‌کاهش فشارخون مشاهده می شود که می تواند همراه با دردهای عضلانی و شکمی به دلیل کمبود پتاسیم و تجمع اسیدلاکتیک باشد.

رییس دانشگاه قدرت مقابله با گرما را در بیماران قلبی عروقی، افراد بالای ۶۵ سال و کودکان زیر ۵ سال ضعیف برشمرد و آنان را از گروههای اسیب پذیر عنوان کرد .

به گفته وی مادران باردار نیز از دیگر گروههای در معرض خطر هستند که گرما باعث افزایش خطر سقط و مسمومیت حاملگی در انها می شودو براساس نتایج تحقیقات از دیگر گروههای پرخطر به بیمارانی اشاره کرد که داروهای فشارخون، مدر و قلبی عروقی مصرف می کنند. این گروه در گرما دچار کم آبی شده و در نتیجه آثار زیانبار گرما را تجربه می کنند.

دکتر زالی بر ضرورت تغییر در قوانین محل کار، تعطیلی درصورت لزوم ،کاهش ساعت کار، دورکاری برای گروههای درمعرض خطر تاکید کرد و یادآور شد که برخی از بیماریها نظیر سالک و مالاریا و وبا در فصل گرما افزایش می یابد که باید به آنها توجه شود.

وی با اشاره به آثار واکاوی تاریخی گفت: این آثار نشان می دهد که زمین بیش از ۲۳۰۰۰ سال گرمای تابستان را تجربه کرده و براساس نتایج مطالعات ۵۵ درصد زندگیهای از دست رفته بشر در طول این سالها مربوط به آثار زیانبار گرما بوده است .

رییس دانشگاه بر ضرورت تدوین یک پرونکل ملی برای مقابله با آثار زیانبار گرما تاکید کرد زیرا فرایند افزایش دما در سالهای اتی نیز ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به تغییرات اب و هوایی در خاورمیانه گفت: پیش بینی می شود در این منطقه به ویژه ایران در دهه‌های آتی به طور میانگین شاهد افزایش دمای ۲/۶ سانتیگرادی باشیم . همچنین در اواخر قرن ۲۱ در منطقه جنوب شرقی فلات آناتولی و ساحل مدیترانه که مربوط به ترکیه و ایران می شود بیشترین اثار زیانبار گرما را تجربه خواهیم کرد.

توصیه های مهم برای کاهش اثرات زیانبار گرما

دکترزالی به منظور کاهش اثرات زیانبار گرما بر سلامت افراد توصیه های زیر را مطرح کرد:

در گرمای شدید افراد مبتلا به بیماریهای زمینه ای حتی‌المقدور در منزل مانده و از تردد بی مورد در ساعات گرما پرهیز کنند.

از البسه خنک استفاده کنید.

از غذاهای سرد وآاب زیاد و سالاد استفاده کنید.

از نوشیدن حاوی کافئین اجتناب کنید.

از مصرف بی رویه قهوه و نسکافه پرهیز کنید.

درصورت ضرورت خروج از منزل سعی کنید در ساعاتی بیرون بروید که تشعشعات نور خورشید کمتر و هوا خنکتر است.

هنگام خروج از منزل در سایه حرکت کنید و از کرم ضدآفتاب و کلاه استفاده کنید.

از فعالیتهای بدنی شدید در ساعت گرم و زیر نور خورشید اجتناب کنید.

مصرف اب و نوشیدنی های خنک و گرفتن دوش اب سرد کمک کننده است.

در منزل سعی کنید لباس کمتر و نخی و گشاد بپوشید.

افراد دارای بیماریهای زمینه‌ای ،کودکان، افراد بالای ۶۵سال و کسانی که سابقا در مناطق سردسیر زندگی می کردند بیشتر در معرض خطر گرمازدگی هستند و باید احتیاط کنند.

اشتراک این خبر در :