کیاپرس / متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به روز جهانی هپاتیت درباره این بیماری گفت: هپاتیت یک بیماری التهابی کبدی است و در یک دوره طولانی بیماران را درگیر کرده و نیاز به مراقبت‌های بهداشتی درمانی پیوسته دارد. ماهیت بیماری به نوعی است که اغلب بیماران باید در یک دوره طولانی تحت مراقبت و درمان قرار گیرند.

به گزارش کیاپرس  به نقل از ایسنا، دکتر محمد علیزاده افزود: عفونت‌های ویروسی کبد که در قالب هپاتیت طبقه بندی می‌شوند، شامل هپاتیت D.E ،C ،B ،A هستند که عامل هر هپاتیت یک ویروس متفاوت است.

این متخصص عفونی در مورد هپاتیت نوع C گفت: راه های انتقال این نوع از طریق خون و فرآورده های خونی ، سرنگ آلوده، مادر به جنین ، تماس جنسی (داشتن شریک جنسی متعدد) از طریق شیرمادر، غذا یا آب آلوده است و از طریق تماس هایی مثل دست دادن، بوسیدن و استفاده از نوشیدنی های مشترک با فرد آلوده منتقل نمی شود.

وی تاکید کرد: درحال حاضر واکسنی برای هپاتیت c وجود ندارد.

دکتر علیزاده در مورد هپاتیت نوع B گفت: این نوع از طریق تماس جنسی محافظت نشده، تزریق با سوزن مشترک، زخمی شدن با سوزن آلوده به ویروس، خالکوبی یا سوراخ کردن بدن با تجهیزات آلوده، تزریق خون آلوده، انتقال از مادر به نوزاد، دوران بارداری یا هنگام زایمان انتقال می یابد.

وی در مورد علائم شایع هپاتیت نوع B گفت: درد عضلات یا مفاصل، کاهش اشتها، تب خفیف، اسهال، خارش پوست، زردی مشکلات گوارشی، ادرار تیره و قهوه ای رنگ از علائم این نوع هپاتیت هستند.

این متخصص عفونی تاکید کرد: بهترین راه جلوگیری از انتقال هپاتیت نوع B تزریق واکسن است.

علیزاده در مورد هپاتیت نوع A و E گفت: هپاتیت A و Eهر دو از طریق روده‌ای یا مدفوعی و دهانی منتقل می‌شود که معمولا در افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند و خود به خود با مصرف آب و مایعات بهبود می‌یابد.

وی در پایان توصیه کرد: بیماران با علائم بالینی هپاتیت مثل درد شکم، زردی، تهوع و استفراغ، کاهش اشتها و درد عضلانی برای بررسی بیشتر و درمان به موقع به پزشک مراجعه کنند.

اشتراک این خبر در :