کیاپرس/رئیس موسسه ملی مرهم در حاشیه انجام عمل جراحی رایگان بیش از ۴۰ بیمار دچار شکاف لب، گفت: اغلب بیمارانی که امروز در بیمارستان حکیم جراحی می‌شوند، تا الان هیچ پزشکی آنها را ندیده و جراحی نکرده است.

به گزارش کیاپرس، دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و یکی از اعضای تیم جراحی پلاستیک گروه مرهم که روز جمعه به صورت رایگان برای بیش از ۴۰ بیمار دچار شکاف لب جراحی ترمیمی انجام می‌دهند، اظهار کرد: از صبح ۵ بهمن ۱۴۰۲ سی و دومین میعاد مرهم با ویزیت بیماران آغاز شد و صبح جمعه ششم بهمن ماه عمل‌ های جراحی پزشکان از ساعت هشت صبح با جراحی لب شکری شیرخوار دو ماه مبتلا به شکاف لب وسیع، آغاز شد.

وی با بیان اینکه در این مرحله بیش از ۱۵۰ بیمار به صورت اینترنتی ثبت نام کردند که از این بین حدود ۱۰۰ نفر مجوز انجام عمل جراحی شکاف لب را دریافت کردند، افزود: تیم ما بالغ بر ۷۰ نفر است که بین آنها بیش از ۳۰ فوق تخصص جراحی پلاستیک ،متخصص بیهوشی کودکان و تعداد زیادی کارشناس بیهوشی، ،کارشناس اتاق عمل، و تیم مددکاری و عکاس و .. . وجود دارد.

وی افزود: هشت اتاق عمل فعال در بیمارستان حکیم کودکان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران با تمام تجهیزات در اختیار ما گذاشته شده است. بیمارستان مجهز است و سعی می‌کنیم تا پایان روز جمعه حتی تا ساعت ۱۲ شب عمل‌های جراحی را انجام دهیم.

بنا بر اظهارات این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اغلب بیمارانی که در بیمارستان حکیم جراحی می‌شوند، بیماران شکاف لب عمل نشده هستند که تا الان جراحی نکرده اند.

کلانتر تاکید کرد: تمام بستری ها، جراحی‌ها، ترخیص‌ها و داروهای این بیماران رایگان است. همه اعضا تیمی که اینجا برای انجام عمل جراحی شرکت کردند فقط در راه خدا و وجدان پزشکی و با کمال میل و عاشقانه آمده‌اند. خبر خوب این است که آنقدر امروز جراح پلاستیک به ما پیوسته‌ است که ما جراحان پلاستیک را در نوبت عمل گذاشتیم. چراکه در هر دور عمل فقط هشت جراح پلاستیک را می‌توان استفاده کرد و برای برخی عمل‌ها دو یا حتی سه جراح پلاستیک در اتاق عمل حضور دارند. همه خدمات رایگان است و از هیچ کسی هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

به گفته وی، کوچک‌ترین بیماری که جراحی می‌شود ، دو ماه سن دارد و بالاترین سن در بین بیماران ۴۰ سال است.

رئیس موسسه ملی مرهم با بیان اینکه بیماران از بیش از ۱۴ استان کشور برای جراحی لب مراجعه کرده‌اند، توضیح داد: از دورترین نقطه ایران تا نزدیک ترین روستاهای اطراف تهران برای درمان مراجعه کردند. حتی تعداد زیادی اتباع برای جراحی داریم.

به گفته دکتر کلانتر، تیم مرهم تا کنون بالغ بر ۵۰۰۰ عمل جراحی رایگان انجام داده است که بزرگترین رکورد دنیا است. در مجلات بین المللی این رکورد چاپ شده است.

تیم مرهم چند مشخصه دارد اول اینکه ما به مناطق محروم سفر می‌کنیم، بیماران را پیدا می‌کنیم و از نیروهای خیر و نیکوکار استفاده می‌کنیم. دومین مشخصه ما این است که اعضای تیم ما یک ریال از کسی پول نمی‌گیرند و با هزینه شخصی برای انجام عمل‌های جراحی می‌آیند. سوم اینکه ما حداقل چهار بار در سال این کار را چه در پایتخت و چه در شهرهای دیگر انجام می‌دهیم.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: تیم جراحی موسسه مرهم به جرات بزرگترین تیم نیکوکاری جهان در زمینه ناهنجاری همراه تولد سر و صورت است.

به گفته وی، لب شکری یک ناهنجاری در ناحیه عمدتا لب بالاست که علت آن می‌تواند ژنتیکی، دارویی، ویروسی و عفونی باشد. بنابراین این یک ناهنجاری هنگام تولد است که یک در ۷۰۰ تولد زنده رخ می‌دهد. درمان جراحی دارد و با جراحی خوب مشکل بیماران تا حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد درست می‌شود اما نکته مهم آن است که اولین جراحی در بیماران شکاف لب ، زندگی و آینده او را تامین می‌کند و نباید بد انجام شود.

دکتر کلانتر همچنین تاکید کرد: در صورتی که این بیماران عمل نکنند به بد شکلی صورت و لب، بد شکلی و خراب شدن دندان ها، مشکلات انحراف بینی و بهداشت دهان و دندان مبتلا می‌شوند. بهترین سن عمل نیز در موارد شدید و متوسط ترجیحا زیر شش ماه است و در موارد خفیف حتی تا یک الی دو سالگی هم می‌توان صبر کرد.

طبق اظهارات این پزشک، هزینه هر جراحی شکاف لب در بیمارستان دولتی با بیمه ۵ میلیون تومان و بدون بیمه ۱۵ میلیون تومان است و در بیمارستان خصوصی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است.

دکتر کلانتر هرمزی این را هم گفت که وضعیت تمامی این بیماران پس از انجام جراحی از جمله کشیدن بخیه‌ها و… توسط تیم مرهم پیگیری می‌شود.

وی افزود: برای امروز انجام ۴۰ عمل را فعلا تنظیم کردیم اما پیش بینی داریم تا ۱۲ شب حداقل تا ۶۰ عمل را داشته باشیم. این یک برند جهانی است چراکه بزرگترین مراکز دنیا در طول یک سال بیش از ۱۰۰ عمل جراحی شکاف لب ندارند.

اشتراک این خبر در :