اختصاصی – کیاپرس /رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در حال حاضر شاهد موارد تک گیری؛ بیماری عفونت روده هستیم و اپیدمی این بیماری را در کشور نداریم.

دکتر داود یادگاری نیا در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: این بیماری هرساله در فصل گرم شیوع پیدا می کند و این روند امسال هم مشاهده می شود.

وی در پاسخ به این سوال که در فصل گرما کدام بیماری عفونی؛ شایع می شود؟ گفت: عفونت های روده ای از جمله بیماری هایی است که در این فصل شایع می شود که در بزرگسالان عفونت های روده ای میکروبی است.

یادگاری نیا افرود: گرم شدن هوا شرایط مساعدی برای آلوده شدن مواد غذایی و رشد و تکثیر میکروبی را فراهم می آورد؛ این موضوع سبب افرایش این بیماری می شود.

وی ادامه داد: اگر مردم اصول بهداشتی را رعابت کنند و در خارج از منزل؛ غذا و آب میوه غیر بهداشتی نخورند یا از دستفروش چیزی نخرند؛ احتمال ابتلا به بیماری کاهش پیدا می کند.

وی در پاسخ به این سوال که بیماری در استانی شیوع بیشتری دارد؟ گفت: در مناطقی که امکاناتی مانند آب آشامیدنی بهداشتی محدودتر باشد، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.

وی، تهوء ؛ استفراغ؛ دل درد ؛ دل پیچه؛ اسهال؛ گاها اسهال خونی و تب را مهمترین علائم این بیماری اعلام کرد و گفت: اغلب این افراد پس از چند روز مداوا می شوند و حتی نیاز به آنتی بیوتیک ندارند.

یادگاری نیا تاکید کرد که اگر فرد بیمار دچار استفراغ و تب و لرز شود یا کودکان دچار کم آبی شوند؛ بهتر است به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی؛ نوشیدن مایعات فراوان؛ تغذیه مناسب و رعایت اصول بهداشتی را مهمترین اقدامات برای مداوای این بیماری اعلام کرد و گفت: فرد آلوده به راحتی می تواند بیماری را به دیگران منتقل کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عفونت روده ای در کودکان عوارض بیشتری دارد؟ گفت: این بیماری در کودکان به خصوص شیرخوران می تواند عوارض بیشتری داشته باشد.

وی تاکید کرد که اگر این افراد دچار کم آبی شوند احتمال بستری شدن آنها در مراکز درمانی بیشتر می شود.

اشتراک این خبر در :