پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بحث بی‌اعتمادی بین ما و آمریکا وجود داشته اقدامات اخیر آمریکای‌ها دیوار بی‌اعتمادی را تا حدی بلندتر کرده است.

اقدامات اخیر آمریکا دیوار بی‌اعتمادی را بلندتر کرده استبه گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست سخنگویی این هفته در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری فرمودند که ایران به تعامل گسترده با دنیا توجه دارد. با توجه به حضور گسترده مهمانانی که درچند روز اخیر در تهران بودند وزارت امور خارجه در آغاز دولت جدید چه برنامه ای برای تعامل گسترده با دنیا دارد، اظهار داشت: صحبت‌های مقام معظم رهبری در رابطه با تعامل با جهان بحث مهمی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره سعی کرده از یک سیاست مسالمت‌آمیز پیروی کند و تاکید ایشان برای تعامل بیشتر با جهان بحث مهمی است و در آغاز دولت دوازدهم منظور خواهد شد.

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره حضور هیئت‌های خارجی در مراسم تحلیف، گفت: نمایندگان ١٠۵کشور و ٩ سازمان منطقه ای وبین المللی در تهران برای تحلیف حضور داشتند و تا دیروز بعدازظهر ١٣۵ تا١۴٠ ملاقات حاشیه ای بین مقامات جمهوری اسلامی و مقامات شرکت کننده انجام شد.

وی با تأکید بر اینکه این دیدارها تشریفاتی نیست و مسایل مهم برای طرف‌های حاضر می‌تواند مورد رایزنی قرار گیرد، بیان داشت: مسایل مهم سیاسی، اقتصادی، روابط دو جانبه و مسایل بین المللی و منطقه ای در این دبدارها محور گفتگوها بوده است.
آزمایش موشکی ایران مغایرتی با قطعنامه ٢٢٣١ ندارد

قاسمی درباره آزمایش موشکی ایران و واکنش آمریکا، تصریح کرد: این بحث داخلی است و دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه ٢٢٣١ ندارد و مباحث مطرح شده در این زمینه بی‌ربط و بی‌جا است که به دلیل بدخواهی آنها به دلیل توان ایران بویژه توان دفاعی ایران مطرح می‌شود.

وی تأکید کرد: بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا ادامه دارد و اقدامات اخیر آمریکا این دیوار را تا حدی بلندتر کرد.
ایران در مسایل داخلی عراق دخالت نمی‌کند

قاسمی درباره سفر مقتدی صدر به عربستان و مباحث مطرح شده در این سفر بیان کرد: ایران همواره ارتباطات گسترده‌ای با طرف‌های عراقی داشته و خواهد داشت. بی شک عراق کشور مستقلی است و روابط گسترده‌ای چه بخش دولتی و چه غیردولتی با این کشور داریم، ولی قرار نیست شخصیت‌های عراقی در خصوص سفر‌های مقاماتشان به کشور‌های مختلف از ما اجازه بگیرند.

وی افزود: ما در مسایل داخلی عراق دخالت نمی‌کنیم. این رفت و آمدها به خود آن‌ها مربوط می‌شود و خودشان تصمیم می‌گیرند.
هیئت انگلیسی با خانواده زاغری دیدار کرد

قاسمی با تأیید خبر دیدار مقامات انگلیسی با خانواده نازنین زاغری، گفت:هیأت انگلیسی که برای تحلیف به تهران سفر کرده بود با خانواده «نازنین زاغری» دیدار داشتند

وی افزود: نازنین زاغری ایرانی هستند و همسرشان انگلیسی است و همانطور که گفتم این دیدار انجام شد.

قاسمی گفت: هیچ بحثی در مورد تبادل زندانی بین ایران و انگلیس وجود ندارد.
مانعی برای سفر دیپلمات‌های عربستان به ایران وجود ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: هیئت عربستانی برای بازدید از اماکن دیپلماتیک به ایران سفر کرد و مدت زیادی است کهروادید و مجوز پرواز برای این تیم صادر شده است.

وی با بیان اینکه مانعی برای سفر تیم دیپلماتیک عربستان برای بازدید از سفارت این کشور در تهران وجود ندارد، گفت: مقرر شد این هیئت عربستانی با هواپیمای اختصاصی به ایران بیایند اما اگر تاخیری در ویزای آنان صورت گرفته به دلیل مسائل اداری بوده است. اما اینکه در فضاسازی خبری گفته می‌شود؛ ایران مخالف حضور عربستان است این موضوع کاملا غلط است و من آن‌ را تکذیب می‌کنم.
ایران بازگشت به مذاکره مجدد درباره برجام نخواهد داشت

قاسمی تصریح کرد: ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد شد و برای حفظ آن تلاش خواهد کرد، همچنین ایران بازگشت به مذاکره مجدد درباره برجام و مسائل هسته‌ای نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران در حال انجام است و هر زمان مجوز لازم صادر شود اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی درباره سلفی نمایندگان با موگرینی بیان کرد: با توجه به اینکه اتفاقاتی در صحن مجلس بوده و با توجه به اصل تفکیک قوا و اینکه در حوزه دولت و سیاست خارجی نیست، اظهارنظر نمی‌کنم.

قاسمی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه آقای سیف اظهاراتی را در برنامه نگاه یک اعلام کردند که در حوزه مبادلات بانکی هنوز مشکلات به طور کامل برطرف نشده. آیا مشکلات بانکی یاد شده به بدعهدی طرف مقابل مربوط می شود یا اینکه روند برجام اینگونه ایجاب می‌کند؟، گفت: مشکلات در حوزه بانکی به ویژه بانک‌های بزرگ وجود دارد. بدعهدی‌ها و فشار‌های آمریکا، فضاسازی‌های روانی و تلاش‌هایی که برای ایران ستیزی وجود داشته، از جمله دلایلی است که در این راستا می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: برخی سهام‌داران در بانک‌های بزرگ، علاقه‌مند نیستند روابط بانکی ایران با بانک‌های بزرگ تسهیل شود. دیپلماسی فعال اقتصادی و بانکی باید در کنار دیپلماسی سیاسی تلاش کند تا بتوانیم این موانع را از پیش پای خود برداریم و از تسهیلات مالی جهان استفاده کنیم.

قاسمی پیرامون حضور بازیکنان ایرانی در مقابل تیم رژیم صهیونیستی، گفت: مواضع ما نسبت به این رژیم مشخص است و ما رژیم صهیونیستی را نامشروع می‌دانیم و به رسمیت نمی‌شناسیم.

وی اذعان داشت: سیاست ایران در حوزه ورزش، عدم رویارویی با تیم این رژیم اشغالگر بوده که ابتدا باید وزارت ورزش در این‌باره موضع‌گیری کند، البته آن‌ها این اقدام را محکوم کردند، اما پاسخ‌های دیگر را باید وزارت ورزش بدهد. اما آنچه که مهم است باشگاه‌های ایرانی و وزارت ورزش در تبادلاتی که با باشگاه‌های خارجی دارند، باید در قراردادها موضوع بازی با رژیم اشغالگر را مشخص کنند و باید بازیکنان توجیه شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این موضوع باید به صورت شفاف و دقیق پیگیری شود، اما اطلاع ندارم که در خصوص این دو نفر مسئله‌ای لحاظ شده یا نه، اما مواضع ما در خصوص رژیم صهیونیستی روشن و بدیهی است.yjc

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :