اختصاصی – کیاپرس/رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در سال گذشته حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار ایرانی زایر در راهپیمایی اربعین حضور داشتند و پیش بینی می شود امسال تا ۵ میلیون زائر ایرانی در این مراسم شرکت خواهد کرد.

دکتر عبدالرضا پازوکی در حاشیه چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین به خبرنگار کیاپرس اظهار داشت: این موضوع ضرورت ایجاب می کند که جامعه علمی حوزه سلامت هم نهایت تلاش خود را برای به حداقل رساندن مخاطرات حوزه سلامت داشته باشد.

وی به محورهای همایش اشاره کرد و گفت: کلیه محورهای حوزه سلامت اعم از بهداشتی، درمانی، توانبخشی، امداد و نجات، پیش بیمارستانی، طب سنتی، تغذیه، کاربرد هوش مصنوعی در حوزه سلامت در اربعین و بهداشت دهان و دندان در چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

پازوکی افزود: بیان نظرات علمی اساتید و متخصصان از کشورهای همسایه و بهره گیری از تجارب آنها از دیگر برنامه های این همایش است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر عبدالرضا پازوکی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در مراسم افتتاح چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین عنوان کرد: پیاده روی اربعین به عنوان بزرگترین تجمع جهان از جمعیتی شامل نوزاد تا سالمند حضور می یابند و مهمترین تفاوت این تجمع با تجمعات دیگر دنیا مربوط به بحث‌های معنوی، فرهنگی و جامعه توحیدی است که در این پیاده روی محقق می‌شود.

وی با اشاره به تفاوت پیاده روی اربعین با دیگر تجمعات در دنیا گفت: از مهمترین تمایزهای پیاده روی اربعین به دلیل در حال حرکت بودن این تجمع است، بنابراین تولیدات علمی در این همایش برای ارتقای سلامت زائرین از منظر دانشی نیز بسیار اهمیت دارد.

پازوکی با تاکید بر مرجعیت علمی در زمینه تجمعات انبوه با برگزاری کنگره بین المللی سلامت در اربعین افزود: در اربعین سال ۱۴۰۲ بیش از سه میلیون ایرانی در این پیاده روی حضور یافتند و پیش بینی می شود برای اربعین ۱۴۰۳ در حدود ۵ میلیون از هموطنان‌مان شرکت کنند.

وی با اشاره به ۱۷ کمیته علمی و حضور بیش از ۲ هزار شرکت کننده در چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین گفت: در این همایش ۳۸۷ مقاله دریافت شد که ۱۸۰ مقاله در قالب سخنرانی و ۲۷۰ مقاله به صورت پوستر الکترونیکی ارائه می‌شود که ۳۸ سخنرانی خارجی نیز از کشورهای پاکستان، ترکیه، عراق، فلسطین، کویت و لبنان به همراه برگزاری ۲۴ کارگاه علمی در این همایش برگزار می‌شود.

پازوکی با اشاره به برگزاری پویش فرهنگی در چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین گفت: در این همایش مباحث بهداشت دهان و دندان نیز در یک روز این همایش مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و از نخستین مجله تخصصی و پژوهشی تجمعات انبوه نیز رونمایی می‌شود.

وی با ارائه مقالات در حوزه هوش مصنوعی در این همایش افزود: رویداد هوش مصنوعی نیز در چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین برگزار و ۴۰ محصول در این حوزه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین از شرکت کنندگان در چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین دعوت کرد تا در کنگره ای با موضوع اربعین به میزبانی کشور عراق در تاریخ ۵ تا ۷ صفر نیز شرکت کنند.

رئیس سازمان اورژانس کشور: ضرورت رعایت موارد بهداشتی در اربعین با درجه گرمای ۶۰ درجه

در ادامه این همایش دکتر جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس کشور نیز با اشاره به شرایط آب و هوای بسیار گرم عراق در ایام اربعین که درجه هوا بین ۵۰ تا ۶۰ درجه خواهد بود نسبت به خطرات گرمازدگی هشدار داد و گفت: یکی از مهمترین مسائل مهم بهداشتی در ایام اربعین مقوله آب است که پیش بینی‌های بهداشتی برای این زمینه به خصوص در کارگاه‌های این همایش صورت پذیرفته است.

وی با اشاره به تمهیدات لازم برای مسائل بهداشتی پشه آئدس ادامه داد: به دلیل پایین بودن سطح بهداشت زائرین برخی کشورها تمهیدات برای زائرین کشورمان به ویژه در زمان ورود به کشور لحاظ خواهد شد.

میعادفر در ادامه با اشاره به آموزش های لازم برای بهداشت مواد غذایی و زنجیره سرد این مواد خاطرنشان کرد: چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین، چراغ راهی برای تقویت مباحث بهداشتی برای پیاده روی اربعین است.

وی با بیان اینکه عمده‌ترین چالش حوزه سلامت در مراسم اربعین گرمازدگی است، گفت: در مورد مراسم حج باید بگوییم که اگرچه حجاج پیش از مراسم حج مورد پایش قرار می‌گیرند و افرادی که دارای توانایی لازم نباشند از سفر آنها جلوگیری می‌شود و این موارد رعایت می‌شود اما باز هم برخی حجاج در مراسم حج امسال، جان خود را از دست دادند. خوشبختانه، هیچ یک از زائران ایرانی به دلیل گرمازدگی در مراسم اربعین سال گذشته جان خود را از دست نداد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر: تحقق مرجعیت علمی در حوزه سلامت اربعین

در ادامه این همایش یعقوب سلیمانی دبیر کل جمعیت هلال احمر نیز عنوان کرد: براساس مصوبه ستاد مرکزی وزارت کشور، جمعیت هلال احمر، مسئولیت کمیته امداد و نجات اربعین را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، ظرفیت امت‌های اسلامی را در کانون توجه قرار داده است، افزود: اگر ظرفیت‌های امت‌های اسلامی مجتمع شود، امت‌ اسلامی، تمدن بزرگ اسلامی را به جوامع بشری نشان خواهند داد. امت‌های اسلامی با برگزاری کنگره‌های علمی در نظر دارند تمدن بزرگ اسلامی را به جوامع بشری نشان دهند. بنابراین رشد ابزار عقلانیت و فضای معنوی باید در کانون توجه قرار گیرد. همچنین تمدن‌سازی نیز باید در کانون توجه باشد. مراسم اربعین می‌تواند یک ابزار گویا برای تحقق تمدن‌سازی باشد.

سلیمانی با اشاره به برگزاری کنگره بین المللی سلامت در اربعین گفت: این کنگره می‌تواند به تمدن‌سازی اربعین بسیار کمک کند. برگزاری ادوار گذشته این کنگره بیانگر این است که این رویداد دارای پتانسیل عظیم برای ایجاد تمدن‌سازی اربعین است.

اشتراک این خبر در :