کیاپرس/دبیر انجمن پزشکان کودکان ایران اظهار داشت: دیابت نوع دو در کودکان ایرانی به سرعت در حال پیشی گرفتن از نوع یک است.

به گزارش خبرنگار کیاپرس، دکتر محمد زنوزی راد در حاشیه همایش علمی سالیانه انجمن پزشکان کودکان ایران و چهل و پنجمین یادبود دکتر محمد قریب که در سالن همایش بین المللی رازی برگزار شد، افزود: بیماری دیابت نوع یک در تمام دنیا در کودکان بیشتر است و نوع دو هم بیشتر در بالغین دیده می شود، اما در کودکان ایرانی چون چاقی درحال رشد می باشد، این رویه در حال برعکس است.

وی با اشاره به اینکه حداقل یک میزگرد در مورد چاقی کودکان در این همایش برگزار می شود، گفت: چاقی، دیابت و سندرومتابولیک با هم مرتبط هستند.

وی با طرح این سوال که چرا به بیمارستان های گفته شده که طرح توسعه و مگاهاسپیتال را راه اندازی کنند، گفت: بجای این کار می توان دهکده سلامت را در اطراف شهر راه اندازی کرد.

وی بر لزوم راه اندازی دهکده سلامت تاکید کرد و افزود: دهکده سلامت در دنیا تائید شده است.

دبیر اجرایی همایش علمی سالیانه انجمن پزشکان کودکان ایران ادامه داد: :همایش سالیانه انجمن پزشکان کودکان ایران تا ششم تیرماه ۱۴۰۳ در سالن همایش‌های رازی برپاست و ۲۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درباره طب کودکان در این همایش به بحث و تبادل نظر می‌پردازند و بیش از ۳۵ میزگرد علمی نیز در حاشیه آن برگزار می شود.

وی ادامه داد: موضوعات مورد بحث در این همایش شامل طب نوزادان، عفونی، غدد، گوارش، ریه، ایمونولوژی و آلرژی، ارتوپدی، جراحی، تغذیه، دندانپزشکی، اعصاب، کلیه و پزشکی قانونی و اخلاق پزشکی خواهد بود.

زنوزی راد با بیان اینکه این همایش دارای ۲۰ امتیاز بازآموزی برای متخصصین و فوق تخصص‌های کودکان و پزشکان عمومی است، افزود: همزمان با این کنگره هجدهمین همایش انجمن غدد و متابولیسم کودکان ایران و نخستین همایش پرستاری کودکان در راستای به‌روز رسانی اطلاعات علمی پزشکان و پرستاران در زمینه های گوناگون پزشکی کودکان برگزار می شود.

اشتراک این خبر در :