کباپرس/ فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و استاد دانشگاه گفت:ایران جزو کشور هاى مطرح دنیا در حوزه کیفیت ارائه خدمات درمانی است چرا که مکتب علمی در کشور ما برگرفته از آمریکا و اروپای غربی است به همین دلیل در این بخش از دنیا عقب نیستم از سوی دیگر با حمایت دولت و وزارت بهداشت دانشگاههای علوم پزشکی متخصصان و قوق تخصص های دانشمند و خوبی را به جامعه تحویل داده اند از سوی دیگر خدمات درمانی در کشور از مزایای سوبسید دولتی برخوردار است و قیمت ها نسبت به بیشتر کشورهای دنیا پایین تر می باشد .

به گزارش کیاپرس، دکتر سید نجات حسینی ادامه داد: اما متاسفانه نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که در حوزه سلامت و زیبایی و توریسم سلامت پای دلال ها و مداخله گران در میان است و به جای اینکه یک عمل مهم به دست یک پزشک فوق تخصص یا متخصص انجام شود که می تواند نام ایران را در همه دنیا سرآمد کند دلال ها آن را به افراد غیر فوق تخصص و تخصص های مریوطه می سپارند و این اتفاق می تواند تبعات زیادی را برای بیمار و کشور به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد: برخی کشورها بر روی توریسم درمانی تمرکز کردند و این کار سبب گسترش توریسم در ان کشور ها شده است . ترکیه در این بخش سرآمد شده است ما و ترکیه جزو کشورهای پیشرفته منطقه هستیم و ترکیه در قدم اول قوانین سفت و محکمی را در پذیرش بیماران زیبایی و توریستی در نظر گرفت و حمایت از توریسم را اجرا کرد و با برخورد با مداخله گر و دلال توانست در حوزه توریسم سلامت خودش را سرآمد کند .

نجات حسینی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکلی که در این بخش وجود دارد این است که کلینیک ها اجازه می دهند که پزشک نما ها و پلاستیک نماها عمل جراحی را انجام دهند، گفت: بعضی از جراح ها که تعداشان اندک است تنها مهر آن پرونده را می زنند ، در واقع در این بخش یک مشکل چند وجهی وجود دارد که پزشک نما، دلال، تکنسین ، جراح مهر زن و مسئول فنی کلینیک هر کدام یکی از اضلاع ان را تشکیل می دهند که اگر عدم ابلاغ قوانین و عدم اجرای شدن قوانین موجود و عدم تناسب جرم با مجازات را هم در نظر بگیریم اضلاع آن بیشتر هم می شود.

این فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک بر این باور است که وزارت بهداشت و آموزش پزشکی این توان را دارد که با نظارت دقیقتر و بررسی پرونده های راکد مانده در این حوزه را دنبال و آن را پیگیری کند . این اتفاق می تواند هم دست دلالان و هم افراد غیر متخصصی که در این حوزه وارد می شوند را ببندد. در واقع موضوعی که در این میان قابل توجه است این است که قوانین نیز در این بخش باید محکم تر باشند تا هر فردی به خودش این اجازه را ندهد که با سلامت و زیبایی مردم بازی کند.

حسینی بیان می کند که چنانچه مداخله در درمان بییمار صورت گیرد جریمه ۵ میلیون تومنی دارد که بسیار ناعادلانه است .ولی تبلیغات و فریبکاری نیز ۶ ماه تا دو سال زندانی دارد که این موضوع نیز باید در قانون بیشتر به آن توجه شود در کل این معضل و مشکل هم به سلامت مردم و هم به توریسم درمانی خسارت وارد کرده است.و یکی از راهکار ها ایجاد مراکز ارجاع و ریفرال برای جراحیهای پلاستیک و زیبایی است که در شهر ها و مراکز استان توسط بخش خصوصی دایر شود و مردم را درست راهنمایی نمایند و در دام دلال ها و پزشک نما ها نیوفتند .

اشتراک این خبر در :