کیاپرس/معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون ایران از تعیین گروه های فرعی خون در ۸ استان کشور، خبر داد.

به گزارش کیاپرس از وبدا، دکتر عبادالله سالک مقدم با اعلام این خبر، افزود: یکی از کارهای مهم و نوین سازمان انتقال خون در سال جاری تعیین فنوتیپ در اهدا کنندگان خون است که برای تهیه سازگارترین خون برای بیماران تالاسمی که نیاز به تزریق مکرر خون دارند، در ۸ استان کشور انجام می شود.

بهره برداری از دستگاه های اتوماتیک تعیین فنوتیپ و شناسایی گروه های فرعی خون در ۱۶ استان کشور، به زودی

وی افزود: هم اکنون، در ۱۶ استان کشور دستگاه های اتوماتیک تعیین فنوتیپ و شناسایی گروه های فرعی خون، مستقر شده که به زودی این استان ها آماده انجام این فرآیند می شوند.

دکتر سالک مقدم در مورد ضرورت انجام این فرآیند توضیح داد: غیر از آنتی ژن های اصلی که گروه های اصلی خونی شامل (AB,O,B,A) هستند، گروهی دیگر از آنتی ژن ها وجود دارند که گروه فرعی را تشکیل می دهند و برای اینکه بتوانیم بهترین خون سازگار را در اختیار بیماران قرار دهیم، لازم است بتوانیم فنوتیپ گروه های فرعی را نیز تعیین کنیم.

وی افزود: هم اکنون انتقال خون استان هایی که بیشترین بیماران تالاسمی را دارند به این سیستم تجهیز شده اند و در ۸ استان، برای این بیماران که نیاز به تزریق مکرر خون دارند این امکان دیده شده است.

معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: ۸ استان دیگر که دارای این سیستم هستند نیز به زودی انجام این فرآیند را آغاز می کنند و در فاز بعدی به فراخور بودجه سازمانی این طرح را گسترش خواهیم داد و امیدواریم بتوانیم برای کل کشور تعیین فنوتیپ گروه های فرعی را امکان پذیر کنیم.

دکتر سالک مقدم تصریح کرد: پس از بیماران تالاسمی و بیماران سیکل سل (کم خونی داسی شکل)، تامین خون شناسایی شده با گروه های فرعی، برای بیمارانی که شیمی درمانی می کنند و بیماران نیازمند به تزریق خون مکرر در اولویت قرار خواهد گرفت.

فراهم شدن ۵۲۰ هزار تست در سال برای تعیین فنوتیپ

وی، از فراهم شدن ۵۲۰ هزار تست در سال برای تعیین فنوتیپ خبر داد و درخصوص تامین شرایط لازم و حمایت های مورد انتظار برای کل کشور در زمینه انجام این فرایند در مورد خون های اهدایی، ابراز امیدواری کرد.

اشتراک این خبر در :