کیاپرس/عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن اعلام آمادگی کمیسیون برای پیگیری توزیع و مصرف سیگارهای الکترونیک، گفت: وزارت بهداشت باید به طور جدی به این موضوع ورود کند.

به گزارش کباپرس، محمدعلی محسنی بندپی، با اشاره به اشاعه مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین جوانان جامعه، افزود: برای نجات جوانان باید قانون منع یا محدودیت مصرف سیگارهای الکترونیکی وضع شود؛ یعنی مجلس شورای اسلامی باید به این موضوع ورود کند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه آن چیزی که در تصور عامه است، بحث عدم ضرر و زیان در سیگارهای الکترونیکی است، اضافه کرد: یعنی این طور جا افتاده و جوانان ما هم با همین تصور که سیگارهای الکترونیکی ضرر ندارد، گول این فضا را می‌خورد و فکر می‌کنند در عین حال که به نوعی سیگار می‌کشند و به خواسته خودشان می‌رسند، ضرر و زیانی هم متقبل و متحمل نمی‌شوند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر لزوم وجود نظارت بر توزیع و مصرف سیگارهای الکترونیک، گفت: من فکر می‌کنم وزارت بهداشت باید به طور جدی وارد این عمل شود و ضمن اینکه طی فرایندهایی محتویات این سیگارهای الکترونیکی را چک کند، فرهنگ‌سازی هم بشود و والدین در جریان عواقب این کار قرار بگیرند.

محسنی بندپی در بیان ضرر و زیان این مدل سیگارها عنوان کرد: نیکوتینی که در این سیگارها استفاده می‌شود -بعضاً ممکن است در قلیون‌سراها هم استفاده شود- اعتیادآور است. متأسفانه شاید بار اول، دوم و سوم جوان با پای خودش سراغ آن می‌رود اما در دفعات بعد آن مواد اعتیادآوری که در این نوع دخانیات هستند، جوان را به این سمت می‌کشانند و با خود می‌برند.

وی افزود: وقتی هم جوانان ما خود به خود به این مسیر کشانده می‌شوند، تبعات بسیار جدی و آسیب‌های اجتماعی در پی خواهد داشت و در نتیجه آن هم بار اجتماعی و هم بار سلامت وزارت بهداشت افزایش پیدا می‌کند؛ بدتر از همه اینکه برگرداندن دوباره جوانان درگیر اعتیاد به جامعه بار زیادی را به جامعه و دولت اضافه خواهد کرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: متأسفانه بعضاً یک اغماض یا چشم‌پوشی در یک موضوعی خواهیم داشت که به نظر بعضی از مسئولان ممکن است خیلی کم اهمیت باشد اما بعداً عوارض سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

محسنی بندپی با تاکید بر اینکه ما در کمیسیون بهداشت مجلس حتماً این موضوع را پیگیری خواهیم کرد، افزود: همچنین به دنبال این هستیم که بتوانیم تولیت نظام سلامت را مأمور رسیدگی به این امر کنیم که یا مصرف سیگارهای الکترونیک ممنوع شود یا اگر قرار بر استفاده است، هم تحت کنترل باشد و هم محتویات نیکوتین این دست سیگارها بررسی و چک شود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر از خود این سیگارهای الکترونیکی، نیکوتین آنها مضر است، افزود: متأسفانه الان مصرف آن در بین خانم‌ها و دختران جوان هم شایع شده؛ زیرا استفاده از این نوع سیگارها به نوعی یک سبک جدید زندگی را نشان می‌هد و جوانان ما برای اینکه بتوانند این سطح را به دیگران نشان دهند، آلوده این کار می‌شوند.

محسنی بندپی در پایان تاکید کرد: سعی می‌کنیم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این موضوع را پیگیری کنیم و ببینیم چگونه می‌توانیم جوانانمان را از این معضل نجات دهیم.

اشتراک این خبر در :