محیط‌ زیست مازندران نسبت به کیفیت مازوت مصرفی در نیروگاه برق نکا انتقاد کرد
کیاپرس / مدیر کل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اظهار این که بر خلاف نگاه عمومی، آلودگی هوا در این خطه وجود دارد، گفت : کیفیت مازوت مصرفی در نیروگاه برق نکا بسیار پایین است.
 عطااله کاویان روز شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی مازندران با بیان این که مصرف سوخت مازوت یک دستورالعمل ملی است و همه استان ها به ناچار باید این سوخت را بسوزانند، افزود: با توجه به اثرات مخرب ناشی از مصرف مازوت، گسترش آلودگی هوا از شهرستان نکا تا محمود آباد نگران کننده شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعه ارزیابی مازوت سوزی نیروگاه نکا، آلودگی هوا در مناطقی از مرکز و غرب مازندران بسیار جدی است.

وی به وجود سه ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرستان های نکا، چالوس و آمل اشاره کرد و بیان داشت: اکنون علاوه بر تأثیر منفی کیفیت مازوت سوزی در نکا و آلودگی هوا در منطقه، ریزگرد ناشی از فعالیت های معدنی در محور هراز و سوادکوه نیز چالش دیگر آب و هوایی استان است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: طبق آمار روز های پر خطر آلودگی هوای استان در حال افزایش است.

گفتنی است؛ در سالجاری نیز اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به مانند سنوات گذشته، نسبت به شکایت علیه مدیران نیروگاه نکا مبنی بر ایجاد آلودگی هوا و استفاده از سوخت مازوت بی کیفیت به دستگاه قضایی طرح دعوی کرده است.

نیروگاه نکا به عنوان بزرگترین واحد تولید برق در مازندران که از چهار واحد بخار هر یک با قدرت اسمی ‌ ۴۴۰ مگاوات، سیکل ترکیبی شامل ۲ واحد گازی با توان اسمی ۳۷۵.۵ مگاوات و یک واحد بخار دیگر با قدرت ۱۶۰ مگاوات و همچنین ۲ واحد توربواکسپندر با قدرت اسمی هر یک ۹.۵ مگاوات تشکیل شده و ۶ درصد برق کشور را تولید می‌کند، نیروگاهی که چند سال است به منبع چهارفصل آلایندگی هوای مازندران تبدیل شده است.

اشتراک این خبر در :