به گزارش کیاپرس: از ابتدای اجرای پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون، تاکنون حدود ۶۵۰ هزار نفر از افراد بالای ۱۸ سال زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این پویش شرکت کرده‌اند که نزدیک به چهار درصد از آن‌ها نشانه‌هایی از ابتلا به پرفشاری خون یا دیابت داشتند.

دکتر رضا صفری عربی، سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در این‌باره اظهار کرد: تاکنون نزدیک به ۳۰ درصد افراد مشمول غربالگری که زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار دارند در این طرح ملی شرکت کرده‌اند که نزدیک به ۲۵ هزار نفر از آن‌ها مشکوک به پرفشاری خون یا دیابت هستند.

وی افزود: بنا به تحقیقات علمی، نیمی از بیماران مبتلا به پرفشاری خون از ابتلای خود به این بیماری آگاه نیستند و فقط نیمی از افرادی که اطلاع دارند دارو استفاده می‌کنند. از میان افرادی که دارو استفاده می‌کنند هم ۵۰ درصد فشارخون کنترل‌شده دارند.

صفری عربی خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که همه افراد بالای ۱۸ سال استان تا ۱۵ دی با مراجعه به مراکز درمانی در نظر گرفته‌شده برای اجرای این پویش، به سلامت خود و شناسایی موارد جدید مبتلایان به دیابت و پرفشاری خون کمک کنند.

وی تصریح کرد: دقت و صحت ارائه داده‌ها برای شناسایی زودهنگام بیماری‌های دیابت و فشارخون بالا در پیشگیری و کنترل عوارض غیرقابل‌برگشت در این بیماران از اهمیت زیادی برخوردار است.

پویش ملی سلامت با اجرای غربالگری دیابت و فشار خون از ۲۰ آبان در سراسر کشور آغاز شده و تا ۱۵ دی ادامه دارد.

در این طرح شهروندان می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های پزشک خانواده و خانه‌های بهداشت از خدمات رایگان غربالگری فشارخون و قند خون بهره‌مند شوند.
کلمات کلیدی:پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون در مازندران, ۶۵۰ هزار نفر, ۳۰ درصد, ۲۵ هزار نفر مشکوک به پرفشاری خون یا دیابت, شناسایی زودهنگام, پیشگیری و کنترل, عوارض غیرقابل‌برگشت, ۲۰ آبان تا ۱۵ دی, مراکز خدمات جامع سلامت, پایگاه‌های پزشک خانواده, خانه‌های بهداشت

اشتراک این خبر در :