کیاپرس/دکتر عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزس با بیان اینکه درحال حاضر مقاومت میکروبی عامل سالانه بیش از ۱.۳ میلیون مرگ در جهان است، تجویز و توزیع نامناسب داروها را سبب مصرف بی رویه دانسته و آن را زمینه بروز و گسترش مقاومت دارویی، عنوان کرد. 

به گزارش کیاپرس، متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته آگاه سازی از مقاومت میکروبی به شرح زیر است؛

هم اکنون و با همه تلاش های صورت گرفته درحوزه درمان و دارو چندی است که شاهد روند روز افزون مقاومت میکروب ها به دارو هستیم.

بسیاری از داروهای ضدمیکروبی اثربخشی خود را از دست داده اند. این در حالی است که تولید یک آنتی بیوتیک جدید به حداقل ۱۰ الی ۱۵ سال زمان و بیش از یک میلیارد دلار هزینه نیاز دارد.

در چند سال اخیر، همه گیری خاموش مقاومت میکروبی، به همراه تغییرات اقلیمی و کووید ۱۹، به عنوان بزرگترین و پیچیده ‌ترین تهدیدات سلامت که جهان با آن مواجه شده، مطرح شده ‌اند، اما این همه گیری دیگر خاموش نیست.

در حال حاضر مقاومت میکروبی عامل سالانه بیش از ۱.۳ میلیون مرگ در جهان است و برآورد می ‌شود در صورت نبود برنامه ‌های مناسب، تا سال ۲۰۵۰ میلادی رتبه ‌ای بالاتر از سرطان در علل مرگ و میر را از آن خود خواهد کرد؛ همچنین، آثار پدیده مقاومت میکروبی از حوزه سلامت فراتر رفته و توسعه کشورها را نیز تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

تجویز و توزیع نامناسب داروها منجر به مصرف بی رویه شده، زمینه را برای بروز و گسترش مقاومت دارویی فراهم می کند. رعایت نکردن اصول کنترل عفونت توسط ارائه دهندگان خدمات سلامت، می تواند منجر به گسترش عفونت و در نتیجه گسترش گونه های مقاوم شود. در عرصه های کشاورزی، دامداری و صنایع غذایی، از دست دادن داروهای ضدمیکروبی موثر، تهیه غذای سالم را دچار مشکل می کند.  

تدوین دومین برنامه کشوری مهار مقاومت میکروبی 

درحال حاضر روند تدوین دومین برنامه کشوری مهارمقاومت میکروبی آغاز شده است. برنامه ریزی و اقدام درزمینه مدیریت مصرف داروهای ضدمیکروبی و نیز پیشگیری و کنترل انتقال عفونت ها، جز با اتخاذ رویکرد سلامت واحد و مشارکت کلیه معاونت های این وزارتخانه، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی و سازمان محیط زیست ممکن نخواهد بود. علاوه بر آن وزارت آموزش و پرورش و رسانه ها نقش کلیدی را در اصلاح فرهنگ مصرف دارو و رعایت اصول پیشگیری و کنترل عفونت ایفا خواهند کرد.

امید است با مشارکت کلیه سازمان ها و نهادهای دست اندرکار، شاهد کاهش بروز و گسترش مقاومت های میکروبی در کشور باشیم.

اشتراک این خبر در :