کیاپرس/دبیر علمی گروه ویتره و رتین در همایش بیماری‌های چشم، نسبت به عارضه کم بینایی و کاهش دید بیماران دیابتی هشدار داد.

به گزارش کیاپرس، محمدحسین نوروززاده، در افتتاحیه برگزاری ششمین همایش مشترک بیماری‌ های چشم دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران که از امروز ( ۲۴ آبان) که در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد با اشاره به دو بیماری رتینوپاتی دیابتی و استحاله شبکیه، افزود: رتینوپاتی دیابتی، شایع‌ترین علت نابینایی در بزرگسالان سن اشتغال است و استحاله شبکیه یا همان پیری شبکیه، شایع‌ترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است.

این فوق تخصص شبکیه با عنوان این مطلب که شیوع دیابت در بزرگسالان بین ٢٠ تا ٧٩ سال در ایران حدود ۹.۱ درصد است، ادامه داد: از این میزان حدود ٣٠ درصد ؜ معادل ٣ درصد؜ کل جمعیت، رتینوپاتی دیابت دارند.

نوروززاده گفت: رتینوپاتی دیابتی در اثر عدم کنترل بیماری دیابت اتفاق می‌افتد و آنچه مسلم است، با توجه به شیوع روزافزون دیابت در کشور، باید شاهد افزایش موارد رتینوپاتی دیابتی هم باشیم.

وی افزود: افراد دارای دیابت نوع ۱ که انسولین استفاده می‌کنند، بین ۳ تا ۵ سال بعد از ابتلا به بیماری باید جهت شروع معاینات دوره ای سراغ چشم پزشک بروند و برای دیابت نوع ۲، می ‌بایست بلافاصله بعد از تشخیص دیابت، نزد چشم پزشک بروند.

وی گفت: درمان نهایی بیماری “رتینوپاتی دیابتی پیشرفته” جراحی است که امکان تکرار آن نیز وجود دارد. از همین رو، لازم است بیماران مبتلا به دیابت، همواره در “فواصل منظم” برای معاینه چشم‌های خود نزد چشم پزشک بروند.

این فوق تخصص شبکیه در ادامه به بیماری استحاله شبکیه یا همان پیری شبکیه اشاره کرد و افزود: این بیماری با افزایش سن و از بین رفتن سلول ‌های شبکیه اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: این بیماری، انواع خشک و خون ریزی دهنده دارد که در هر دو مورد، باعث کاهش دید می ‌شود.

نوروززاده، مهم‌ترین عامل بیماری استحاله شبکیه را افزایش سن دانست و گفت: سن شروع بیماری بعد از ۵۰ سالگی است، اما در افراد بالای ۶۵ سال شایع‌تر است.

یاداوری می شود ششمین همایش مشترک دانشگاه های علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی از ۲۴ تا ۲۶ آبان ۱۴۰۲ به مدت ۳ روز در حال برگزاری می باشد.

اشتراک این خبر در :