کیاپرس /مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره وضعیت تامین دارو در کشور اظهار کرد: کمبودهای دارویی در مهرماه سال گذشته ۴۲۰ قلم بوده که این کمبودها مربوط به آنتی‌بیوتیک ‌ها، سرم‌ها، سوسپانسیون‌ها، داروهای اعصاب و روان و … بوده اما الان میزان کمبودهای دارویی به حدود ۱۰۰ قلم کاهش پیدا کرده است.

به گزارش کیاپرس، محمد پیکانپور در یازدهمین همایش چالش‌ها و راهکارهای مدیریت بیمارمحور دیابت در ایران که به مناسبت روز جهانی دیابت در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با بیان این‌که هفته گذشته جلساتی با مسئولان بانک مرکزی برای تامین ارز دارو برگزار شد، گفت: امسال حوزه دارو به میزان ۴۰ درشد ارز بیشتری را به خود اختصاص می ‌دهد که منجر به کاهش کمبودهای دارویی نسبت به سال گذشته شده است؛ با این وجود برخی داروها نیاز به ارز اختصاصی دارند که باید تامین شود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره وضعیت تامین داروهای دیابت مانند متفورمین ادامه داد: میزان نیاز کشور به داروی متفورمین ماهانه ۱۳۵ میلیون عدد است که در ۷ ماه گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون عدد داروی متفورمین در کشور تولید و تامین شده است.

پیکانپور درباره وضعیت تامین سایر داروهای کمبودشده در کشور نیز بیان کرد: در حوزه تامین داروهای مشتق از پلاسما مانند آی‌وی‌آی‌جی و آلبومین دچار کمبودهایی شده‌ایم؛ تا انتهای امسال ۶۰۰ هزار لیتر پلاسما برای تهیه این داروها به خارج از کشور ارسال می‌شود که با این اتفاق امیدواریم سال آینده از نظر کمبود آلبومین و IVIG دچار مشکل نشویم. همزمان پالایشگاه پلاسما نیز در دست راه‌اندازی است که تا آخر سال به بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم در زمینه تولید داروهای مشتق از پلاسما به خودکفایی برسیم.

اشتراک این خبر در :