کیاپرس /رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: گاهی اوقات تداخلات دارویی مرگ‌آفرین است از همین رو، بهره گیری از هوش مصنوعی ضروری است و منجر به حفظ ایمنی بیمار خواهد شد.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دکتر علی رضا زالی در پیش نشست تخصصی هوش مصنوعی و سلامت که با محوریت تشخیص تداخلات دارویی در سالن ابن سینا دانشکده پزشکی دانشگاه برگزار شد، از وجود ۶هزار فرمول دارویی در دنیا و ۹۵۰ هزار مورد تداخل بین دارویی خبر داد و گفت: ذهن بشری قادر به یادگیری این حجم از فرمول نیست، اما هوش مصنوعی می‌تواند در لحظه به نسخه نویس هشدار دهد.

وی ادامه داد: از طرفی شانس تداخل برخی داروها با برخی مواد غذایی نیز بالاست که همین مسمومیت و عوارض ناشی از مصرف دارو همراه با مواد غذایی مسئله را پیچیده‌تر می ‌کند.

به گفته رییس دانشگاه، تداخلات دارویی به قدری شایع است که بر اساس استاندارد جهانی به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی باید سه داروساز بالینی حضور داشته باشد و این عدد در کشور ٠.۶ تا ٠.٧ است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت سازه‌های نوین دارویی به کمک بهره‌گیری از دانش‌ جدید وغلبه بر برخی از مقاومت ‌های آنتی بیوتیکی و مقابله با بیماری ‌های نوظهور در اختیار هوش مصنوعی است، گفت: دانش هوش مصنوعی می ‌تواند برخی از بیماری‌های صعب العلاج و غیرقابل درمان را در رده بیماری‌های درمان پذیر قرار دهد. 

رییس دانشگاه در همین خصوص عنوان کرد: پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۵ مرگ و میر نوزادان در کل دنیا به زیر ٢ در هر ۱۰۰ هزار کاهش یابد.

اشتراک این خبر در :