کیاپرس / مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران اظهار کرد: به استناد آمارهای ثبت شده از بارندگی‌های روز ۱۳ آبان در نوشهر و چالوس، در برخی نقاط شاهد وقوع بارش‌های با دوره بازگشت بیشتر از ۲۰۰ سال بودیم که منجر به طغیان سه رودخانه در عباس‌آباد و چالوس و خسارت به برخی زیرساخت‌های منطقه شد.

به گزارش  کیاپرس به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، حیدر داوودیان در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان چالوس میانگین بارندگی‌های کل استان از بعدازظهر ۱۳ آبان تا صبح ۱۴ آبان را ۱۵ میلیمتر عنوان کرد و گفت: طی این مدت در مناطق غربی استان ۲۶٫۲ میلیمتر بارندگی ثبت شد که طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی شدید معابر را به دنبال داشت. میانگین بارندگی در مناطق مرکزی استان ۱۳٫۹ میلمتر و در مناطق شرقی ۱٫۶ میلیمتر بود.

وی با بیان این‌که حداکثر میزان آورد آب چهار رودخانه کاظم‌رود، پلنگ‌آبرود، سردآبرود و آزارود پس از بارندگی‌های اخیر حدود ۱۰۰ متر مکعب بر ثانیه بود، افزود: بیشترین میزان بارندگی به تفکیک ایستگاه‌ شهرستانی در ایستگاه ماشالله‌آباد عباس‌آباد با ۱۲۰ میلیمتر ثبت شده و پس از آن نیز ایستگاه کلارآباد با ۹۴ میلیمتر، ایستگاه کورکورسر نوشهر با ۸۰ میلیمتر و ایستگاه عباس‌آباد با ۷۵ میلیمتر بارندگی بالاترین حجم بارندگی را داشتند.

به گفته داوودیان مجموع حجم ریزش باران در بارندگی‌های شب گذشته استان ۳۹۱ میلیون متر مکعب برآورد می‌شود که ۱۶۶٫۳ میلیون مترمکعب در مناطق غربی، ۲۱۸٫۸ میلیون متر مکعب در مناطق مرکزی و ۶٫۶ میلیون متر مکعب در مناطق شرقی ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران درباره میزان خسارت وارد شده در شهرستان‌های عباس‌آباد، چالوس و نوشهر نیز گفت: بررسی مناطق حادثه‌دیده برای برآورد میزان خسارت همچنان در حال انجام است. اما بنا بر مشاهدات طغیان رودخانه‌ها دست‌کم سه دستگاه پل در شهرستان عباس‌آباد را تخریب کرد و به تعدادی از پل‌ها و بخشی از راه‌های روستایی خسارت وارد کرد. ضمن این که جاری شدن روان‌آب در معابر شهری چالوس، کلارآباد، نوشهر و برخی روستاهای منطقه نیز باعث آبگرفتگی برخی واحدهای تجاری و مسکونی شد.

داوودیان اظهار کرد: از نخستین ساعات بارش و جاری شدن سیلاب در غرب استان نیروهای مدیریت منابع آب با تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز در مناطق حادثه‌خیز مستقر شدند و بلافاصله پس از کاهش حجم آب نیز عملیات بازگشایی مسیر رودخانه‌ها آغاز شد.

اشتراک این خبر در :