کیاپرس/متخصص چشم و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره بیماری رتینوبلاستوما که یک نوع تومور شبکیه است، توضیحاتی داد.

به گزارش کیاپرس،رضا میرشاهی افزود: رتینوبلاستوما شبکیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، افزود: شبکیه بخشی از چشم است که مسئول تشخیص نور است. این بیماری معمولاً در کودکان و قبل از ۵ سالگی رخ می‌دهد.

وی افزود: برخی از علائم و نشانه‌های شایع رتینوبلاستوما شامل بازتاب سفید در مردمک که به طور معمول در عکس‌ها به عنوان “چشم سفید” یا “چشم گربه” دیده می‌شود، انحراف، بینایی ضعیف و قرمز شدن و تورم در چشم هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه رتینوبلاستوما یک بیماری ژنتیکی است که ممکن است به ارث رسیده باشدگفت: اگر چه این بیماری به طور شایع‌تر در اثر یک جهش ژنتیکی جدید رخ می‌دهد، اما اگر کودک سابقه خانوادگی رتینوبلاستوما داشته باشد، خطر ابتلاء به این بیماری بالاتر است.

وی افزود: انجام معاینات منظم چشم برای کودکان می‌تواند به شناسایی هرگونه مشکل در زمان مناسب کمک کند. به صورت کلی بچه‌ها حداقل دو بار در ۶ ماهگی و ۳ تا ۴ سالگی بهتر است توسط چشم پزشک معاینه بشوند.

این چشم پزشک خطاب به والدین تاکید کرد: اگر هرگونه علائم مربوط به رتینوبلاستوما، به خصوص دیدن سفیدی در مردمک، در چشمان کودک خود مشاهده می‌کنید، مهم است به طور سریع با یک چشم پزشک مشورت کنید.

اشتراک این خبر در :