کیاپرس /  با دستور سیدمحمود حسینی پور، استاندار مازندران، نیروهای امدادی و ستاد مدیریت بحران استان برای رسیدگی به مناطق سیل‌زده شهرستان‌های نوشهر، چالوس و عباس‌آباد در این شهرستان‌ها به صف شدند. ‎

به گزارش کیاپرس به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران بارش‌های سیل‌آسای عصر امروز -شنبه ۱۳ آبان- که از غرب مازندران وارد استان شد در برخی مناطق غربی طغیانی شدن رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر را به دنبال داشت که در برخی نقاط به دلیل شدت بارندگی و حجم بالای سیلاب، با دستور استاندار مازندران و تحت نظارت ستاد مدیریت بحران استان، نیروهای امداد و نجات با تجهیزات لازم مستقر شده‌اند.

استاندار مازنداران اعلام کرد که همه فرمانداری‌های غرب مازندران و دستگاه‌های خدمات‌رسان در حالت آماده‌باش قرار دارند و تا عادی شدن شرایط در مناطق سیل‌زده غرب استان این آماده‌باش ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران نیز در این رابطه با اشاره به بارندگی شدید در شهرستان‌های چالوس و نوشهر، اظهار کرد: در مدتی کوتاه حدود ۸۰ میلیمتر بارندگی در این مناطق ثبت شد که طغیان رودخانه و آبگرفتگی معابر را به دنبال داشت.

حسینعلی محمدی شیرکلایی، افزود: طغیان رودخانه سردآبرود منجر به جمع شدن سرشاخه‌ها و تنه درختان شکسته پشت سد انحرافی زوات چالوس شد که بسته شدن دهانه پل و ورود سیلاب به محدوده روستای علی‌آباد زوات را به دنبال داشت؛ به همین دلیل در این روستا تعدادی از خانه‌ها دچار آبگرفتگی شد که اقدامات اولیه امدادی در حال انجام است.

به گفته وی در مرزن‌آباد نیز راه دسترسی به برخی روستاها دچار خسارت شده و جاری شدن روان‌آب تردد ساکنان را مختل کرده است.

بارندگی شدید همراه با رعد و برق که حوالی ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه امروز – شنبه – آغاز شد مشکلاتی را در غرب مازندران به دنبال داشت و سبب آب گرفتگی راه‌های ارتباطی درون‌شهری و اختلال در آمد و شد خودروها و شهروندان در این مناطق شد.

هواشناسی مازندران صبح امروز طی گزارشی با اعلام ورود سامانه جدید بارشی، نسبت به احتمال جاری شدن سیلاب و روان آب محلی در این استان هشدار داده بود.

بنابر گزارش هواشناسی استان، آغاز فعالیت سامانه بارشی از عصر امروز تا ظهر فردا -یکشنبه- پیش‌بینی شده است.

سازمان هواشناسی آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، رانش زمین، ریزش سنگ در محورهای کوهستانی، کاهش دید و اختلال در ترددهای جاده‌ای را از اثرات مخاطره‌آمیز و پیامدهای منفی این سامانه جوی اعلام کرد.

در اخطاریه سطح زرد هواشناسی مازندران به شهروندان توصیه شده که علاوه بر مقاوم‌سازی سازه‌های با مقاومت پایین و سایر اقدامات پیشگیرانه و رعایت جوانب احتیاط در ترددهای جاده‌ای، از اسکان یافتن در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند.

هواشناسی همچنین از کوهنوردان خواست در این مدت از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

بر اساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه‌های پیـش‌یابـی هواشناسـی، شرایط جوی امروز مازندران در مناطق غرب استان ابری، ارتفاعات مه‌آلود، با کاهش دما بتدریج با بارندگی و وزش باد و در نیمه شرقی نیز به تدریج ابری از بعدازظهر با بارندگی و وزش باد و در مناطق سردسیر کوهستانی با بیش از سه هزار متر ارتفاع با بارش برف پیش‌بینی شده است.

آسمان مازندران در روز یکشنبه ابری و خنک، در ارتفاعات مه‌آلود با رگبار پراکنده باران و وزش باد، به تدریج از سمت غرب استان با کاهش ناپایداری و ابر همراه خواهد بود.

هواشنایی شرایط جوی مازندران در روز دوشنبه را صاف تا نیمه ابری با افزایش نسبی دما و روز سه‌شنبه را صاف تا نیمه‌ابری و از بعدازظهر ابری به تدریج با رگبار باران و وزش باد پیش‌بینی کرد.

اشتراک این خبر در :