کیاپرس /فوق تخصص کلیه کودکان گفت: مشکل سنگ کلیه در کودکان یک معزل رو به ازدیاد است که عوامل متعددی ازجمله عادات غلط تغذیه ای، دارویی و آب و هوایی در این افزایش و شیوع نقش دارند هرچند که هیچ گاه نباید از نقش موثر عوامل ژنتیکی در ایجاد سنگ غافل شد.

دکتر محمد رضا توحیدی در گفتگو با سرویس علمی ، پژوهشی اخبار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: این مشکل در هر بازده سنی می‌تواند اتفاق بیافتد و این یعنی اینکه سنگ کلیه در کودکان و نوزادان نیز می‌تواند رخ دهد.

عضو هئیت علمی دانشگاه با بیان اینکه علایم سنگ کلیه در کودکان بسیار متنوع است و شامل درد و بی قراری ، خون ادراری، سوزش و عفونت اداری می باشد گفت: در مورد سنگ سیستم ادراری دو نکته مهم را باید در ذهن داشت اینکه هر چقدر سن تظاهر سنگ کلیه پایین تر باشد علایم سنگ مبهم تر و غیر اختصاصی تر است و دیگر اینکه در کودکان و شیر خواران احتمال اینکه سنگ در اثر یک بیماری زمینه ای دیگر ایجاد شده باشد بسیار بالاتر از بالغین می باشد، لذا این نکات اهمیت تشخیص، درمان و پیگیری سنگ کلیه را در کودکان صد چندان می کند.

دکتر توحیدی عنوان کرد: سونوگرافی در اکثر موارد جهت تشخیص کفایت می کند ، همه سنگ های سیستم ادراری در کودکان مهم هستند و نیاز به پیگیری دارند اما خوشبختانه فقط درصد کمی مشکل ساز می شوند .

به گفته او از نظر پزشکان کلیه ،سنگ های درشت که باعث انسداد در جریان ادراری و یا عفونت های راجعه ادراری می شوند و یا سنگ های با جنس های خاصی مثل اسید اوریک و یا سیستین جزو سنگ های مشکل دار محسوب می شوند.

وی همچنین از نظر درمانی نیز سنگ کلیه را مورد بررسی قرار داد و گفت: با توجه به سایز ، تعداد، جنس و محل سنگ، پزشک کلیه اقدامات دارویی و یا حتی جراحی را برای کودک در نظر میگیرد و ادامه میدهد اما سنگ بنای اصلی همه درمان های سنگ کلیه چه در کودکان و چه در بزرگسالان مصرف مایعات کافی و قرار ندادن بدن در حالت کم آبی می باشد.

دکتر توحیدی در انتها به این نکته اشاره کرد که در بیماران با سنگ کلیه بر خلاف تصور عوام انقدر که به مقدار آب مصرفی در روز باید اهمیت داد ،نوع آب وصرفی و یا جوشیده یا نبودن اب اهمیت ندارد.

اشتراک این خبر در :