اختصاصی – کیاپرس/سرپرست گروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهارداشت: ما در آینده نزدیک جزسالمندترین کشورهای دنیا خواهیم بود

دکتر علیرضا نمازی شبستری در گفت و گو با خبرنگار کیاپرس افرود: نتایج بررسی ها نشان می دهد در ۲۸ سال آینده یعنی در سال ۱۴۳۰ ما ۲۸ میلیون سالمند خواهیم داشت.

وی ادامه داد: برآوردهای ما نشان می دهد که شاید حدود ۲ تا ۲.۵ برابر تخت های موجود بیمارستان، فقط مورد نیاز سالمندان خواهد بود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: این موارد، از جمله موضوعاتی است که حوزه سلامت ما را به چالش می کشاند و سیاست گذاران برای رفع این بحران باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشند.

وی تاکید کرد: سالمندی خودش بحران نیست، این افراد ثروت های بی بدیل کشور هستند به عبارتی کوله باری از تجربه می باشند، اما این افراد در حوزه درمان و بهداست نیاز به دریافت خدمات مطلوب دارند.

وی به افزایش جمعیت سالمندان در کشور اشاره کرد و گفت: ما برای ارایه خدمت مطلوب به سالمندان، نیاز برنامه ریزی برای تربیت نیروهای متخصص داریم.

نمازی، یکی از بزرگ ترین مشکلات حال حاضر کشور را رشد سریع سالمندی اعلام کرد و افزود: روند سالمندی در کشورهای اروپایی بتدریج انجام گرفته یعنی حدود ۷۰ سال طول کشید اما این کار در ایران حدود ۳۰ سال انجام گرفت.

وی ادامه داد: اصلاح این روند نیاز به سیاستگذاری جامع، وسیع و سریع تا بتوانیم از این بحران عبور کنیم.

وی افزود: هرچند جوانی جمعیت، موضوع مهمی است و باید مورد اهتمام جدی سیایتگذاران قرار گیرد اما در کنار آن بایستی به حوزه سالمندی هم توجه جدی انجام گیرد تا از این بحران عبور کنیم.

وی به اقدامات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و گفت: مسئولان دانشگاه در تلاش اند با همراهی وزارت بهداشت گامی های خوبی در زمینه تربیت متخصصان طب سالمندی بردارند.

وی ادامه داد: ما توانستیم مجوز پذیرش متخصص طب سالمندی را دریافت کنیم.

اشتراک این خبر در :