کیاپرس / مسیح کشاورز رئیس انجمن تولید‌کنندگان و تأمین‌کنندگان برنج درباره خروج دولت از بازار برنج و تاثیر آن بر قیمت‌ها تشریح کرد: با حذف قیمت‌گذاری دستوری بازار برنج راه خود را پیدا کرد. اکنون قیمت برنج ایرانی بین ۸۰ هزار تا ۸۵ هزار تومان است که یک قیمت منطقی به شمار می‌آید.

پس از تصمیم دولت مبنی بر خروج از بازار برنج و حذف قیمت‌گذاری دستوری، حالا فاصله قیمت برنج ایرانی با برنج خارجی به حداقل رسیده است. اما گزارش‌هایی از پیش‌خرید برنج محصول جدید توسط گروهی از دلال‌ها نگران‌کننده است.

اهمیت برنج در سفره ایرانی

صرف نظر از این مباحث تاریخی، برنج در رژیم غذایی خانواده‌های ایرانی، پس از نان رتبه دوم را دارد.

هرچند در سال‌های اخیر به دلیل اهمیت تناسب اندام و کاهش زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی میزان مصرف آن کاهش پیدا کرده است اما این کاهش بیشتر در خانواده‌های متوسط به بالا دیده می‌شود. برای قشر ضعیف، به ویژه با حذف گوشت قرمز، قدرت سیرکنندگی برنج، اولویت دارد.

از بازار برنج چه خبر؟

در چنین شرایطی، مسیح کشاورز رئیس انجمن تولید‌کنندگان و تأمین‌کنندگان برنج در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره وضعیت برنج‌های موجود در بازار گفت: این برنج‌ها مربوط به سال زراعی قبل هستند و اکنون نیز زمان برداشت رسیده است. هر چند برنج تازه در بازار مشتری ندارد و این برنج‌ها در انبار ذخیره می‌شوند.

وی در خصوص قیمت فعلی برنج توضیح داد: اکنون برنج در فروشگاه‌ها و مراکز عرضه مواد غذایی با نرخ ۸۰ هزار تا ۸۵ هزار تومان عرضه می‌شود و انتظار داریم با یک تفاوت مختصر برنج جدید نیز در همین حدود به بازار وارد شود.

او با اشاره به حذف قیمت‌گذاری دستوری و اثر آن بر بازار برنج عنوان کرد: تا سال گذشته دولت قیمت این محصول را تعیین می‌کرد، وقتی اعلام شد قیمت هر کیلو ۶۵ هزار تومان است تقریباً هیچ شالیکار و کشاورزی حاضر به فروش محصول خود به این قیمت نشد. زیرا این عدد معادل قیمت تمام‌شده بود. در نتیجه فروشگاه‌های بزرگ مانند رفاه و کوروش نتوانسستند برنج عرضه کنند و برنج ایرانی به قیمت ۸۰ هزار تومان در بنکداری‌ها و سوپرمارکت‌ها که نظارت کمتری روی آن‌ها بود به دست مصرف‌کننده رسید. همین عدم نظارت سبب سوءاستفاده توسط برخی سودجویان شده بود.

این فعال صنفی ادامه داد: سرانجام پس از برگزاری چندین جلسه دولت پذیرفت که قیمت‌گذاری دستوری را حذف کند و در آخرین جلسه‌ای که هفته گذشته با وزیر جهاد کشاورزی برگزار کردیم مقرر شد که فاصله قیمتی از کشاورز تا مصرف‌کننده به حداقل برسد و میزان برنج سفره مردم کاسته نشود و به آن کمک شود.

چرا قیمت برنج کاهش یافت؟

کشاورز درباره خروج دولت از بازار برنج و تاثیر آن بر قیمت‌ها تشریح کرد: با حذف قیمت‌گذاری دستوری بازار برنج راه خود را پیدا کرد. اکنون قیمت برنج ایرانی بین ۸۰ هزار تا ۸۵ هزار تومان است که یک قیمت منطقی به شمار می‌آید.

او افزود: از طرف دیگر قیمت پخش عمده برنج هندی ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار تومان است و برنج پاکستانی نیز ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار تومان قیمت دارد. در‌نهایت هر کدام با ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت به دست مصرف‌کننده می‌رسد. این فاصله قیمتی طبیعی است و کمک می‌کند که قشر متوسط به سمت مصرف برنج ایرانی برود.

لیست قیمت برنج:

۱-برنج طارم هاشمی دودی  با بسته بندی۱کیلویی استاندارد: ۱۳۵۹۰۰ تومان

۲-برنج طارم هاشمی دودی با بسته بندی پت ۵۰۰گرمی  استاندارد: ۶۸۹۰۰ تومان

۳-برنج طارم هاشمی دوبارکشت فریدونکنار استاندارد: ۱۲۹۹۰۰ تومان

۴-برنج طارم هاشمی فریدونکنار استاندارد: ۱۱۵۹۰۰ تومان

۵-برنج طارم هاشمی فریدونکنار استانداردتولید روز: ۱۱۵۹۰۰ تومان

۶-برنج طارم سنگی فریدونکنار استاندارد: *****

۷-برنج طارم هاشمی استاندارد: ۱۰۹۹۰۰ تومان

۸-برنج طارم دمسیاه کلاله استاندارد: ۱۰۹۹۰۰ تومان

۹-برنج فجر استاندارد: ۸۲۹۰۰ تومان

۱۰-برنج فجر استانداردتولید روز: ۷۷۹۰۰ تومان

۱۱-برنج شیرودی استاندارد: ۶۱۹۰۰ تومان

۱۲-برنج  ندا استاندارد : ۵۵۹۰۰ تومان

۱۳-برنج عنبربواستاندارد: ۶۹۹۰۰ تومان

۱۴-شکسته برنج طارم هاشمی کشت دوم فریدونکنارسورت شده: ۷۶۹۰۰ تومان

۱۵-شکسته طارم(هاشمی،سنگی،دمسیاه) سورت شده: ۷۵۹۰۰ تومان

۱۶-شکسته برنج فجرسورت شده: ۴۹۹۰۰ تومان

۱۷-شکسته برنج شیرودی سورت شده: ۴۹۹۰۰ تومان

۱۸-شکسته برنج عنبربو سورت شده: ۴۹۹۰۰ تومان

۱۹-شکسته برنج ندا سورت شده: ۴۹۹۰۰ تومان

۲۰-نیمه برنج طارم هاشمی سورت شده: ۴۶۹۰۰ تومان

۲۱-نیمه برنج طارم دمسیاه کلاله: ۴۶۹۰۰ تومان

۲۲-نیمه برنج فجر سورت شده: ۳۳۹۰۰ تومان

۲۳-نیمه برنج شیرودی سورت شده: ۲۹۹۰۰ تومان

۲۴-نیمه برنج عنبربو سورت شده: ۲۹۹۰۰ تومان

۲۵-نیمه برنج ندا سورت شده: ۲۹۹۰۰ تومان

اشتراک این خبر در :