کیاپرس / رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شتاب گرفتن پروژه‌های راکد درمانی در استان خبر داد و گفت: اعتبار اختصاص داده به پروژه بیمارستان رازی قائمشهر طی ۱۵ سال حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده اما طی ۲ سال دولت سیزدهم حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیزات هزینه شده که مجموعا ۹۰۰ میلیارد تومان برای این بیمارستان هزینه شده است.

به گزارش  کیاپرس به نقل از  فارس  پروژه‌های مختلفی در بحث بهداشت و درمان درحال اجرا است که این روند در دولت سیزدهم پرشتاب شد به همین منظور با فرهاد غلامی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه با هم می‌خوانیم؛

 دانشگاه علوم پزشکی مازندران جز۱۰ دانشگاه نخست کشور است

 درباره جایگاه دانشگاه علوم پزشکی مازندران توضیح بفرمایید؟

غلامی: دانشگاه علوم پزشکی مازندران جز۱۰ دانشگاه نخست کشور است و به‌عنوان مرکز کلان منطقه یک کشور در زمینه سیاست‌گذاری منطقه‌ای مسؤولیت سنگینی را برعهده دارد.

اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه‌های مختلف دانشگاه انجام شد؛ به‌ویژه در بحث مرجعیت علمی بسیار موفق عمل شد و در این زمینه در حوزه‌های پژوهش و تحقیقات در تراز بین‌المللی حرکت می‌کنیم.

بیمارستان رازی قائمشهر بعد از ۱۷ سال آماده افتتاح شد

 چه تعداد پروژه‌ مهم درمانی در حوزه سلامت مازندران در دستور کار قرار دارد؟

غلامی: پروژه‌های بزرگ روی زمین مانده  طی دو سال اخیر از جمله اتمام پروژه بزرگ بیمارستان رازی قائم‌شهر پس ازسال‌ها انتظارو تجهیز پروژه ۱۰ساله بیمارستان بزرگ ۲۲۰ تختخوابی تنکابن و پیگیری بیمارستان ۱۱۰۰ تختخوابی آیت‌الله طبرسی ساری، به‌عنوان پروژه‌های مهم درمانی حوزه سلامت مازندران به شمار می‌رود.

بیمارستان رازی قائمشهر یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مازندران است؛ پروژه‌ای که بعد از ۱۷ سال آماده افتتاح است.

در واقع بیمارستان جایگزین بیمارستان قبلی است که بیمارستان قبلی از سال ۱۳۱۳ و حدود ۹۰ سال قدمت دارد.

طی ۱۵ سال حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای این بیمارستان هزینه شد اما طی ۲ سال دولت سیزدهم حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیزات هزینه شده که مجموعا  ۹۰۰ میلیارد تومان برای این بیمارستان هزینه شده است.

با پیگیری جدی دانشگاه علوم پزشکی مازندران این بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی با بهترین تجهیزات و امکانات آماده ارائه خدمت به مردم است.

البته بیمارستان گلوگاه در فاز تکمیلی و در بهشهر هم در فاز تکمیلی و بیمارستان نور ۱۲۰ تخت‌خوابی  از پیشرفت ۳۰درصدی برخوردار است.

افزایش شاخص سلامت با بهره‌برداری پروژه‌های بیمارستانی

 افتتاح بیمارستان رازی قائمشهر چه تاثیری بر شاخص سلامت استان دارد؟

غلامی: بیمارستان رازی قائمشهر بیمارستان ۴۰۰ تخت‌خوابی در قالب آموزشی، درمانی است،که پوشش منطقه‌ای و استانی و همچنین مسافران در مسیر را دارد و همچنین بحث تصادفات و سوانح احتمالی را هم پوشش می‌دهد.

بیمارستان رازی قائمشهر با زیربنایی حدود ۲۴هزار و ۳۰۰متر در ۶ طبقه دارای بخش‌های داخلی، جراحی، زنان و زایمان، اطفال و نوزادان، روان‌پزشکی،گوارش، عفونی، روماتولوژی، مغز و اعصاب،  شیمی درمانی، نورولوژی،غدد، خون و آنکولوژی، ریه، مسمومیت، icu ، ccu ، picu ، nicu،  اورژانس ، داروخانه، آزمایشگاه، تالاسمی، دیالیز، آندوسکوپی،کولونوسکوپی، mri، تصویربرداری پزشکی،  فیزیوتراپی،اطفال و نوزادان، برونکوسکوپی است.

باید گفت با افتتاح بیمارستان رازی قائمشهر جز پروژه‌های نیمه‌کاره و بیمارستان ماهفروجک در سه فاز از جمله درمانی و روان‌پزشکی، شاخص‌‌های بهداشتی استان تا ۵۰ درصد ارتقا می‌‌‌یابد‌.

مدیریت تمام وقت یعنی کار خصوصی نکنم!

 در موضوع عزل و نصب‌ها در معاونت‌ها شاهد انتخاب افرادی بودیم که در بخش خصوصی حضور نداشته باشند این مسأله را چگونه در بحث مدیریت اصل قرار دادید؟

غلامی: موضوع با اهمیت اینکه کیفیت خدمت در بحث مدیریت مهم است، از ویژگی‌هایی که به‌عنوان اصل مورد توجه است این بوده تمام وقت در دانشگاه باشم و بیرون کار خصوصی نکنم.

*مقابله  با زیرمیزی به صورت جدی در دستور کار است

 یکی از مسائل مبتلابه جامعه پزشکی ضمن ارج نهادن به خدمات پزشکان شریف درمورد پدیده زیرمیزی در بخش درمان به ویژه جراحی‌های حساس بوده است، در این زمینه توضیح دهید  برخوردها به چه صورت است؟

غلامی: شاید عقیده بر این باشد که باید بپذیریم که پدیده‌ای بنام زیرمیزی در حوزه درمان وجود دارد ولی بنده به هیچ وجه نپذیرفتم که پدیده‌ای بنام زیرمیزی باید وجود داشته باشد اما باید بدانیم این پدیده شایع شده و نگاه همه ما این است با این پدیده برخورد کنیم و جلویش را بگیریم.

در همین زمینه کمیته‌ای باعنوان صیانت از بیمار را تشکیل دادیم که یک‌شنبه‌های هر هفته باحضور تیم‌های نظارتی برگزار می‌شود و ساختاری برایش تعریف شده است و الان داریم کار می‌کنیم.

حدود ۱۰ پزشک  متخلف در این زمینه معرفی شدند که تمرکزمان روی افراد شاخص و چهره در حوزه پزشکی و جراحی است، یکی از دلایلی که کار را شایع می‌کند تفاوت  درآمدی و دستمزد بین پزشکانی که در تهران طبابت می‌کند و یا در مناطق مختلف استان فعالیت دارند، این تفاوت درآمدی متاسفاته در عادی‌سازی این مسئله موثر است اما ما با پزشکی که تخلفش محرز شود، برخورد می‌کنیم حتی مطبش را پلمب می‌کنیم ولی شاهد هستیم همین طبیب  به تهران می‌رود با دو تا سه برابر تعرفه‌ای که اینجا می‌گرفته درآمد دارد و دچار مشکل هم نمی‌شود.

در بحث زیرمیزی  شاهد هستیم به دلیل پیگیری‌های بانکی دریافت‌ها به‌صورت سکه و دلار باب شده ولی باید اعلام کنیم ما بحث زیرمیزی را نپذیرفتیم، نمی‌پذیریم و به هیچ وجه زیربار نمی‌رویم.

تقدیم ۱۷ شهید در دوران کرونا

 از روزهای کرونایی و تلاش جامعه پزشکی بفرمایید؟ نقش مراکز درمانی استان در بحث بیماران کرونایی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

غلامی: در دوران کرونا وزارت بهداشت و پزشکان چه بخش خصوصی و دولتی خیلی خوب کار کردند و واقعا از جان مایه گذاشتند، همه به فکر انجام دادن کار بودند و هیچ هراسی در هنگام انجام وظیفه نداشتند به‌طوری‌که ۱۷ شهید سلامت تقدیم کردیم که بسیار باارزش بود.

با توجه به افزایش شمار بیماران و محدودیت تخت‌ها در استان مازندران بیماران را روی پتو می‌گذاشتیم و سرم وصل می‌کردیم اما نشد سیستم از تاب‌آوری بیفتد به هر شکلی بود در بدترین شرایط کرونا آن هم سویه دلتا با مراجعه بالا توانستیم سیستم را جمع کنیم به‌ویژه آی سی یو که مدعی هستیم خیلی خوب کار کردیم.

 مهم‌ترین مسائلی که پزشکان امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، چیست؟

غلامی: بعد از ماجرای کرونا بلافاصله دستمزد پزشکان را کاهش دادند و ضرایب مالیات را بالا بردند و پلکانی کردند و سقف درآمدی گذاشته شد که این فشارها و مشکلات حتی موجب مهاجرت به خارج و تعویض شغل بسیاری از پزشکان مطرح شد حتی تا آنجایی افراد علاقه‌مند تمایلی به عضو شدن در هیأت علمی دانشگاه را ندارند و بیشتر به فکر راه‌اندازی مطب هستند و هم کارهای زیبایی سوق یافتند که در این زمینه نیازمند تصمیم درست مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از بی‌انگیزگی کادر پزشکی هستیم.

پزشکی خانواده محله محور به سلامت خانواده تغییر یافت

 سرنوشت اجرای طرح پزشک خانواده در مازندران به کجا رسید؟

غلامی: براساس قانون طرح پزشک خانواده درحال اجرا است ولی طی دولت گذشته بحث پزشک خانواده مورد بی‌ توجهی قرار گرفت ولی دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به این طرح داشت.

۴۷هزار میلیارد تومان اعتبار مجلس برای این طرح بودجه گذاشت و وزارت بهداشت به جای استراتژی پزشکی خانواده محله محور به سلامت خانواده تغییر یافت.

تغییر سبک بیماری‌ به سمت بیماری‌های غیرواگیر

رویکرد دانشگاه علوم پزشکی نسبت به درمان بیماری‌ها در دهه‌های گذشته چگونه است؟ در این زمینه چه برنامه‌هایی در دستور کار دارید؟

غلامی: باید اعلام کنیم چهره بیماری در کشورمان عوض شد به این معنا که قبلا عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های واگیر دار تلفات ایجاد می‌کرد، ولی از سال ۸۰ تاکنون بیماری‌های غیرواگیر از جمله قلبی و عروقی، سرطان و بیماری روانی شایع شده که باید به این سمت برویم که با این بیماری‌ها مقابله کنیم با توجه به اینکه دلایل بیماری به عواملی چون تغذیه، آب و هوا، رفتار انسان برمی‌گردد بیماری‌ها به سمت بیماری‌های رفتاری مثل  بیماری‌های قلبی و عروقی رفت است  که باید به سمت توانمندسازی انسان‌ها سوق یابیم تا افراد بتوانند رفتار خود را کنترل کرده و به سمت مهارت‌های زندگی حرکت کنند.

اشتراک این خبر در :