کیاپرس/اختلال در تکلم، ضعف در دست یا پا یا فلج شدن این اعضا، انحراف صورت و عدم تعادل از جمله علائم سکته مغزی است.

فوق تخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: اگر مردم علائم سکته مغزی را بشناسند، می توانند بیماری را به موقع یا به عبارتی در زمان طلایی (۴.۵ تا ۶ ساعت پس از بروز علائم ) تشخیص و فرد بیمار را به پزشک برسانند.

دکتر حسین آقامیری در برنامه طبیب افرود: سکته مغزی می تواند به صورت حاد تعادل بیمار را بهم بزند. بطور مثال اگر بیماری در بازگشت از دستشویی، تعادل ندارد یا زمین می خورد، به عبارتی این فرد به صورت حاد تعادل خود را از دست داده، این مورد می تواند یکی از علائم سکته مغزی باشد.

وی افزود: اگر فردی بصورت حاد دچار انحراف چشم شود یا اختلالی در هماهنگی چشم ها دیده شود هم می تواند از علایم سکته مغزی باشد.

وی ادامه داد: بیمار به صورت حاد دچار لوچی چشم یا استرابیسم می شود یا هر دو چشم بیمار بصورت حاد به یک سمت منحرف می شود از جمله علائم سکته است.

وی افزود: افرادی که دچار سکته مغزی می شوند معمولا بصورت حاد (ظرف چند ثانیه) انحراف صورت بصورت حاد پیدا می کنند یعنی در زمان کوتاهی فک بیمار به یک سمت منحرف می شود.

وی بیان داشت: وقتی یک طرف بدن از دست یا پا دچار ضعف یا فلج کامل می شود یعنی فرد احساس کند که نمی تواند لیوان را بردارد یا فرد هنگام راه رفتن از یک سمت می لنگد یا حتی دچار فلج کامل شده، می توان علایم سکته باشد.

آقامیری افزود: اختلال تکلم می تواند از علائم سکته مغزی باشد یا به عبارتی این فرد لکنت پیدا می کند یا اصلا نمی تواند حرف بزند.

از زخم کردن لاله گوش فرد دچار سکته مغزی اجتناب کنیم

وی تاکید کرد که از زخم کردن لاله گوش و نوک انگشت فردی که دچار سکته مغزی شده اجتناب کنیم.

وی افزود: خون آمدن جایی از بدن در زمان سکته مغزی، تاثیری در درمان ندارد، فقط زمان طلایی بیمار تلف می شود.

وی با اشاره به اینکه انتقال بیمار با ماشین شخصی می تواند خطرناک باشد، از اطرافیان این بیمار خواهش می کرد با اورژانس تماس بگیرند تا آنان فرد مبتلا را به نزدیک ترین بیمارستان مجهز انتقال دهند.

وی افزود:همکاران اورژانس می داند در نزدیکی بیمار، کدام بیمارستان امکانات خوبی دارد و بیمار را برای مداوا به این بیمارستان منتقل می کنند.

وی افزود: اگر از زمان طلایی هم عبور کنیم ما می توانیم با امکاناتی مانند آنژیوپلاستیک می توان وارد رگ مغز شد و لخته گیر کرده را با استفاده از ابزارهای پیشرفته بیرون کشید.

وی افزود؛ مغز ما آدم ها این آگاهی را دارد، وقتی رگی دچار انسداد می شود، رگ های دیگر مغز به این عضو کمک کنند.

وی افزود: هرچه کمک این رگ ها بیشتر باشد زمان طلایی از ۶ ساعت می تواند بیشتر البته این موضوع در افراد متفاوت است.

وی افزود: ما با تجهیزاتی می توانیم تشخیص بدهیم که زمان را از دست داده ایم یا نه. پس اگر حتی از زمان طلایی هم سپری شده، فرد بیمار را به بیمارستان مجهز انتقال دهید.

اشتراک این خبر در :