کیاپرس /رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در حوزه بهداشت آمادگی داریم تجربیات برنامه پزشک خانواده استان مازندران را به کشورهای دیگر به خصوص همسایه به اشتراک بگذاریم.

دکتر فرهاد غلامی در گفت و گو با خبرنگار کیاپرس اظهار داشت: اگر کشورهایی به خصوص همسایه علاقمند هستند از تجربیات برنامه پزشک خانواده ما بهره ببرند، ما می توانیم آمادگی داریم تجربیات ۱۰ ساله برنامه پزشک خانواده را به اشتراک بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه این برنامه همچنان در استان در حال انجام است، گفت: ما از ۱۰ گام این برنامه توانستیم ۷ گام را طی کنیم.

غلامی، شناسایی گروه های جمعیتی، معرفی و انتصاب پزشک را از جمله گام های این برنامه اعلام کرد و افزود: پرونده الکترونیک در استان تشکیل شده و نظام ارجاع هم شکل گرفته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در برنامه هفتم به موضوع گردشگری سلامت توجه کافی شده است؟ گفت: برنامه هفتم تدوین و به مجلس ارایه شده و در یکی از مواد فصل چهاردهم این برنامه موضوع توریسم سلامت دیده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: هرچند این برنامه در مجلس درحال تصویب است و هنوز مصوب نشده، اما به نظر می رسد که این موضوع بیشتر جای کار دارد.

وی اظهار امیدواری کرد که تصویب این برنامه بتواند مجوزهایی را فراهم کند تا حوزه بهداشت و درمان بتواند بهتر کار کنند.

غلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعدادی از بیمارستان استان مجوز گردشگری سلامت را دریافت کردند، گفت: در مرحله اول این بیمارستان هایی که مجوز گردشگری سلامت را اخذ کردند از ظرفیت های کامل خود استفاده کنند، کار بزرگی است.

وی افرود: این کار زمینه ای فراهم می کند تا بیمارستان های دیگر با بهره گیری از تجربیات بیمارستان های اصلی ما در این زمینه فعال شوند.

غلامی افزود: بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی مانند بیمارستان قلب فاطمه الزهرا، امام ساری و بیمارستان عمومی مانند خاتم بهشهر می توانند کارهای جذب بیمار، هدایت آنها و ایجاد تسهیلات درمانی مناسب برای مریض را فراهم کنند.

وی افرود: باید شرایطی فراهم شود تا گردشگران سلامت با خیال راحت خدمات درمانی را دریافت کند و با آرامش به کشور خود مراجعت کنند.

وی با اشاره به اینکه همه دستگاه ها باید این شرایط را فراهم کنند، افزود: با کمک دستگاه های مختلف اعم اداره کل گردشگری، راه و بهداشت باید بسترهای مناسب فراهم شود تا موضوعاتی مانند حمل و نقل، اسکان، تغذیه و درمان، گردشگران به نحو مطلوب فراهم شود.

وی افرود: مطمئن هستیم روز به روز خدمات قابل ارائه به گردشگران سلامت بهتر می شود تا ما به جایگاه برتری برسیم.

اشتراک این خبر در :