رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ایجاد و توسعه ۶ پلتفرم تولید واکسن در کشور، گفت: واکسن‌هایی از قبیلHPV و آنفلوانزا نیز در کشور تولیدشده و واکسن های پنوموکوک و روتاویروس در شرف تولید و ورود به بازار هستند.

به گزارش ایفدانا، دکتر سیدحیدر محمدی در دیدار با وزیر بهداشت عراق با اشاره به اینکه امکان انتقال تکنولوژی ساخت دارو و تجهیزات پزشکی تولیدکنندگان داخلی به کشور عراق مهیاست، از وزیر بهداشت عراق درخواست کرد داروهای ثبت شده در ایران را به شرطی که در کشور عراق تولید داخل نداشته و یا تولید کفایت تامین بازار را نداشته باشند، به مثابه ثبت در عراق تلقی کنند.

اظهار کرد : ۱۸۰ کارخانه تولید داروی نهایی و ۶۵ کارخانه تولید کننده ماده اولیه و موثره تولید دارو در ایران وجود دارد و سیستم پخش دارو از طریق ۶۲ شرکت پخش در اختیار ۱۴۰۰۰ داروخانه در سراسر کشور قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه ارزش ریالی بازار دارویی ایران سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: ارزبری حوزه دارو در ایران ۲ میلیارد دلار و ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز در داخل تولید می شوند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از قابلیت‌های صنایع دارویی در ایران تولید تجهیزات مورد نیاز این حوزه داخل کشور است، گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی ۴۰ درصد بازار توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود؛ تولید در این حوزه هدفمند و استراتژیک دنبال می‌شود به طوری که اقلامی چون دستگاه‌های الکتروشوک، ونتیلاتور، همودیالیز، شتاب دهنده و بسیاری از ملزومات موردنیاز تولید، تامین و برخی از آن ها نیز صادر می‌شوند.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان داروهای با فن آوری در دنیا محسوب می‌شود، گفت: داروهای با فناوری بالا در دنیا تولیدکنندگان محدودی دارند؛ در مورد برخی داروها ایران جزو ۱۰ کشور تولیدکننده این داروهاست و می‌تواند داروهای بیوسمیلار و بایوتک را تولید کند.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین از راه اندازی دومین پالایشگاه خون ایران در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته اولین پالایشگاه تولید فاکتورهای خونی بصورت کامل راه اندازی شد.همچنین توفیقات خوبی در سلول‌درمانی(Cell therapy)، و بافت داشته ایم.

اشتراک این خبر در :