پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

وزیر بهداشت در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ایلام عنوان کرد

کیاپرس : برگزاری جلسه هیات دولت در هفته آینده با تاکید بر موضوع سیل در کشور و جبران خسارات ناشی از آن

وزیر بهداشت گفت: با این وسعت آبگرفتگی در کشور، حتی یک مورد بیماری روده ای عفونی و اپیدمی در کشور نداشته ایم و این از افتخارات جدید نظام جمهوری اسلامی است که با لطف خدا و همدلی مردم و سازمان های مردم نهاد و تلاش تمام نیروها به دست آمد.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در سفر به ایلام، باحضور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ایلام، اظهار کرد: بعد از مسئولان درجه یک نظام مانند رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور، بیشترین غصه در ناتندرستی های مردم متوجه وزیر بهداشت کشور است.

دکتر نمکی با اشاره به وقوع سیل در برخی استان های کشور، بیان کرد: در ایام تعطیلات، به منظور ارزیابی وضعیت بهداشت و درمان مناطق سیل زده، ٩ سفر به مناطق مختلف کشور و استانهای سیل زده داشتم.

وزیر بهداشت ادامه داد: وقوع سیل در شیراز خاطره تلخی را برای مردم ایران رقم زد. زمانیکه در نخستین ساعات وقوع سیلاب به شیراز رسیدم، مادرانی را مشاهده کردم که فرزندان خردسال خود را از دست داده و در سوگ از دست دادن عزیزان شان عزادار بودند. فرزند یکی از خانواده ها نیز در کما بود و این خانواده نگران سلامتی فرزندشان بوده و مدام حالش را جویا می شدند.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در سفر به شیراز، بعداز بازدیدها و پیگیری وضعیت مصدومان، آخر شب که به مهمانسرا رفتم، با اندوه، تفالی به حافظ زدم که سرفصل صفحه، نیمه غزل حافظ با این بیت آمد که “به درد و صاف تو را حکم نیست خوش درکش، که هر چه ساقی ما کرد عین الطاف است” و این بیت در آن حالت بغض آلود و دل شکسته، بسیار به دل نشست و باعث تسلی خاطر شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سیل گرچه تعدادی از هموطنان را آواره کرد یا از بین برد و یا مصدوم کرد، اما برکاتی هم در پی خواهد داشت، افزود: به دلیل علاقه ای که به استان ایلام دارم، سفرهای متعددی به این منطقه داشتم. چندسال پیش در منطقه مانشت و کویرکوه، بلوط ها و بنه های زاگرس بر اثر لب تشنگی در حال خشک شدن بودند و بیماری زغالی و سوسک چوب خوار به دلیل ریزگردها و تشنه کامی این درختان تنومند زاگرس، بر آنها غلبه کرده بود. یکی از برکات اصلی سیل اخیر، رفع تشنه کامی زاگرس بود که اگر زاگرس می خشکید، هزاران زاگرس نشین آواره می شدند.

دکتر نمکی تصریح کرد: یکی دیگر از برکات سیل اخیر، تمرین همدلی و همراهی بین تمامی نیروها از جمله دولت و نیروهای مسلح زیر بیرق مقام معظم رهبری بود، همگی در کنار هم، به دنیا نشان دادیم که این اتحاد و وفاق را با هیچ چیزی عوض نخواهیم کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح سلامت نوروزی، بیان کرد: در وزارت بهداشت از روز ۲۵ اسفند ماه سال گذشته ستادی را تشکیل دادیم و بنده فرماندهی آن را برعهده گرفتم؛ در این راستا، روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز در استانها تلاش های بسیاری کردند.

دکتر نمکی عنوان کرد: خوشبختانه امروز می توانم بگویم که تمام دستگاه های ناظر بین المللی در حیرت هستند که با این وسعت آبگرفتگی در کشور، حتی یک مورد بیماری روده ای عفونی و اپیدمی در کشور نداشته ایم و این از افتخارات جدید نظام جمهوری اسلامی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: امکان ندارد که تاریخ بلایای طبیعی به خصوص سیلاب و تخریب با این وسعت را ورق بزنید و اپیدمی بیماری روده ای گزارش نشده باشد و این یکی از شاهکارهایی بود که با لطف خدا و همدلی مردم و سازمان های مردم نهاد و تلاش تمام نیروها به دست آمد.

دکتر نمکی گفت: دو جلسه بعد از عید هیات دولت فقط به موضوع سیل اختصاص داشت و کمک هایی که برای جبران خسارات مردم بررسی و تصویب شد.

وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: در جلسه یکشنبه و چهارشنبه هفته آینده دولت نیز به موضوع سیل در کشور و جبران خسارات ناشی از زیرساخت ها از جمله آسیب به واحدهای مسکونی، واحدهای تجاری، زمین های کشاورزی، دام ها و مزارع پرورش میگو و ماهی خواهیم پرداخت.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :