پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
پلیس سایبری مازندران نسبت به خرید آنلاین هشدار داد

با روی کار آمدن نسل جدید گوشی های هوشمند و قابلیت دسترسی آسان و قیمت ارزان برنامه های کاربردی این گوشی ها که در همه زمینه ها در دسترس است، باعث شده تا افراد زیادی از آن استفاده کنند و این امر موجب افزایش آسیب ها و تهدیدات سایبری در این زمینه شده است.
سرهنگ حسن محمدنژاد رئیس پلیس فتا استان مازندران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس در تشریح این خبر اعلام کرد : امروزه کاربران گوشی های هوشمند می توانند هر نوع اپلیکیشنی را از app store ها دریافت و نصب کنند که عموما این اپلیکیشن ها رایگان بوده و بدون هیچ هزینه ای می توانند آن را دریافت کنند. شرکت های توسعه دهنده نرم افزار های موبایل، برای اینکه کاربران را جذب کنند، تلاش می کنند تا بر طبق سلایق آنها اپلیکیشن طراحی کنند. از این رو برای افراد مذهبی که به دنبال اپلیکیشن های مذهبی می گردند نیز برنامه های کاربردی متعددی وجود دارد. از آنجا که این برنامه های کاربردی متقاضیان زیادی دارد، مجرمان سایبری نیز تمرکز خود را به سمت این اپلیکیشن ها معطوف کرده اند تا از طریق آن به سرقت اطلاعات مدنظر خود بپردازند.
وی در ادامه گفت: اپلیکیشن های گوشی های هوشمند با ظاهری بی خطر قابلیت مخفی کردن کد های مخرب را دارند که یکی از این اپلیکیشن ها که هیچ کسی حتی فکرش را هم نمی کند که در آن کد های مخرب جاسازی شده باشد، همین اپلیکیشن های مذهبی است.
سرهنگ محمدنژاد افزود: تحقیقات نشان داده است که از بین برنامه کاربردی مذهبی موجود ، ۳٫۷ درصد آنها حاوی بد افزار هایی بودند که به قصد دسترسی به اطلاعات افراد طراحی شده اند. همچنین چندین نمونه از برنامه های کاربردی با مضمون قرآن کریم که بیش از یک میلیون بار دانلود شده است، برنامه های کاربردی حاوی بدافزار های به شدت خطرناک می باشند. این بد افزارهایی که در پوشش اپلیکیشن های مذهبی عرضه می شوند، قابلیت سرقت اطلاعات ، خواندن پیام های متنی، پیدا کردن LOCATION یا محل جغرافیایی افراد، خواندن ایمیل ها و لیست مخاطبان را دارند.
رئیس پلیس فتا مازندران در خاتمه گفت: کاربران اپلیکیشن های مذهبی دقت کافی در خصوص دانلود و استفاده از آنها را داشته باشند در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir بخش “گزارش وب ‌سایت ‌های متخلف” گزارش نمایند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :