پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

هفتم اسفند سال جاری شاهد دو انتخابات بزرگ در کشور هستیم، دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری.

بسیاری از نامزدهای این دو مجلس، قبل از تأیید صلاحیت شدن و حتی ثبت‌نام کردن، ستاد خود را تشکیل داده و به‌صورت منسجم در حال تبلیغات هستند.

فضای مجازی نیز با توجه به بستر مناسبی که برای این افراد فراهم کرده، مورد استفاده بیشتر غریب به‌اتفاق کاندیداهای مجلس قرار گرفته و به‌صورت خیلی فعال در حال استفاده از این بستر هستند.

تشکیل گروه‌های مختلف، آن‌هم به تعداد زیاد به‌صورت رسمی و غیررسمی در شبکه‌های اجتماعی که بیشتر این گروه‌ها از طریق یک یا حداکثر دو نفر اداره می‌شود، پخش بروشور، تیزر، کلیپ و عکس ازجمله فعالیت‌هایی است که شاهد آن هستیم.

برخی کاندیداها پا را فراتر نهاده و مشغول سوءاستفاده کردن از مناسبت‌های ملی و مذهبی هستند تا شانس خود را برای ورود به مجلس افزایش دهند.

برخی دیگر نیز با حاضر شدن در جلسات مختلف که اکثراً به‌صورت خانه به خانه برگزار می‌شود، به‌قول‌معروف در حال یارگیری هستند.

در این جلسات طرز فکر و اندیشه‌های خود را بیان می‌کنند و وعده‌های سر خرمن نیز به مردم می‌دهند اما خوشبختانه مردم هوشیارتر از کاندیداها هستند و با برخی سؤالات خود این افراد را به حاشیه می‌رانند.

رهبر کبیر انقلاب درباره شرایط تبلیغات نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی فرموده است: «نصیحتی است از پدری پیر به نامزدهای مجلس شورای اسلامی که سعی کنید تبلیغات انتخاباتی شما در چارچوب تعالیم و اخلاق عالیه اسلام انجام شود و از کارهایی که با شئون اسلام منافات دارد، جلوگیری شود.

باید توجه داشت که هدف از انتخابات در نهایت حفظ اسلام است اگر در تبلیغات، حریم مسائل اسلامی رعایت نشود چگونه منتخب حافظ اسلام می‌شود، باید سعی شود که خدای‌ناکرده به کسی توهین نشود و در صورتی‌ که رقیب انتخاباتی به مجلس راه نیافت، به دوستی و برادری – که چیزی شیرین‌تر از آن نیست – لطمه‌ای نخورد.» صحیفه نور، ج ۲۰، ص ۱۹۴

حال این سوال پیش می‌آید که کاندیداهای تأیید صلاحیت‌ شده تا چه مقدار به این صحبت امام راحل صحه گذاشتند.

* حربه تخریب

برخی افراد تأیید صلاحیت‌ شده نیز رقبای مقابل خود را به هر شکل ممکنی تخریب می‌کنند تا به خانه ملت برسند، آیا چنین افرادی لیاقت حضور به‌عنوان نماینده مردم در خانه ملت را دارد؟

خوشبختانه مردم ما هوشیار هستند و این جمله مقام معظم رهبری را چراغ راه خود قرار داده‌اند، مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم در آستانه ایام شهادت حضرت زهرا (س) فرمودند: «مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین‌کننده برای انقلاب است، همه‌ سررشته‌های امور، به مجلس شورای اسلامی برمی‌گردد.»

مردم نیز با این دید به‌پای صندوق‌های رأی می‌روند و با دید باز اصلح‌ترین اشخاص را برای ورود به خانه ملت انتخاب می‌کنند.

امام راحل نیز درباره وظایف نمایندگان مجلس در وصیت‌نامه سیاسی‌الهی خود فرموده است: «و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می‌خواهم که اگر خدای‌نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل کردند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خراب‌کار وابسته به مجلس راه یابد … و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم‌مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای‌نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید.» وصیت‌نامه سیاسی الهی، ص ۱۸، و صحیفه نور، ج ۲۱

* حضور نفوذی‌ها در کنار برخی کاندیداها

حال باید مراقب بود و بینا؛ برخی کاندیداها با تشکیل ستاد انتخاباتی غیررسمی مشغول فعالیت ویژه‌ای هستند، برخی نیز مستقیماً از کسانی برنامه راه می‌گیرند که از نظام طردشده هستند.

همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب نفوذ را بیان و آن را مسئله مهمی دانستند باید مراقب بود. ایشان در دیدار فرماندهان بسیج فرموده‌اند: «این شیوه که در دستگاه‌های سیاسی، حکومتی و حتی دینی سابقه‌ای طولانی دارد، عناصر نفوذی با زدن ماسکِ رفتاری یا گفتاری و در چهره‌ دوست، در خانه‌ افراد موردنظر یا دستگاه و تشکیلات فرد مسئول ورود می‌کنند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «جمع‌آوری اطلاعات» و «جاسوسی» را از جمله اهداف نفوذ موردی خواندند و تأکید کردند: هدف مهم‌تری که در نفوذ موردی تعقیب می‌شود «تصمیم‌سازی» است.

ایشان افزودند: در روش تصمیم‌سازی، فرد نفوذی تلاش می‌کند نگاه مسئول یا شخص مؤثر در حرکت‌های جامعه و کشور را در قبال مسائل مختلف تغییر دهد تا او همان تصمیمی را بگیرد و حرکتی را انجام دهد که آنها می‌خواهند.»

برخی نیز گامی بزرگ در جهت تبلیغاتی بزرگ برداشته‌اند و از امروز برای ایام‌الله دهه‌فجر برنامه‌ریزی کردند تا بهترین استفاده را از این زمان به قول خودشان طلایی ببرند.

این افراد از خیلی وقت پیش مشغول برنامه‌ریزی هستند تا در روزهای پیروزی انقلاب که برنامه‌های مختلفی در همه جای کشور برگزار می‌شود حضور داشته و با کمی باج دادن در برخی از این محافل بتوانند سخنرانی کنند تا شاید بتوانند تعداد رأی‌های بیشتری کسب کنند.

* سوءاستفاده از شهدای ملی

برخی نیز پا را فراتر نهاده و از تصاویر شهدای ملی کشور در بروشورهای تبلیغاتی خود استفاده کرده‌اند تا با این سوءاستفاده بتوانند به خانه ملت راه پیدا کنند البته در این بین نیز متأسفانه شاهد همراهی برخی افراد از خانواده‌های این چهره‌های ملی با این کاندیداها هستیم که بانام شهید ملی خود وارد عرصه سیاست شده‌اند.

در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باید مراقب بود، اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی و نقش حضور مردم در صحنه، بر همه روشن است.

هر چه از عمر پربرکت جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و مردم متعهد و انقلابی ایران اسلامی به اهمیت حضور و نقش تعیین‌کننده خود در تمامی صحنه‌های انقلاب، آگاه‌تر می‌شوند و راز دوام و بقای انقلاب خود را بهتر درمی‌یابند.

رهبر کبیر انقلاب در صحیفه نور خطاب به مجریان انتخابات چنین می‌فرماید: «شما فرمانداران، بخشداران و … همه‌تان موظفید به اینکه در این امر ـ انتخابات مجلس ـ دقت کنید که خوب انجام بگیرد، مبادا یک‌وقت خدای‌نخواسته یک تقلبی در کار بیاید.» صحیفه نور، ج ۱۸، ص ۲۰۵

/فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :