پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

رییس مرکز بهداشت استان خوزستان با اشاره به شیوع سندرم تنفسی خاورمیانه یا “مِرس” در کشور عربستان گفت: به منظور پیشگیری از ابتلای حجاج به بیماری مرس و آگاه‌سازی مسافران حج تمتع، جلسات متعددی با سازمان حج و زیارت برگزار و تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

دکتر شکراله سلمان​زاده در گفت​وگو با ایسنا در خوزستان اظهار کرد: شیوع بیماری مرس در عربستان در سال‌های گذشته نیز مشاهده شده است و خوشبختانه با اقدامات مناسبی که انجام گرفت، هیچ موردی از ابتلا به این بیماری در بین حجاج ایرانی نداشتیم.

وی با تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشتی از سوی حجاج برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مرگبار مرس توصیه کرد: حجاج از برقراری تماس و نزدیک شدن به افراد دارای علایم مشکلات تنفسی پرهیز کنند، بهداشت را رعایت کرده و دستان خود را مرتب شست‌وشو دهند و به محض مشاهده هرگونه علایم مشکلات تنفسی به پزشکان مستقر در کاروان‌های حج مراجعه کنند.

رییس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: در بازگشت از حج نیز در صورت مشاهده هر گونه علایم مشکلات تنفسی و تب، شرایط توسط مسئولان پایگاه سلامت مستقر در فرودگاه بررسی و فرد بیمار جهت انجام معاینه‌های لازم به بیمارستان اعزام خواهد شد.

سلمان زاده عنوان کرد: در راستای پیشگیری از ابتلای حجاج به بیماری مرس در عربستان، جلسات متعددی با سازمان حج و زیارت برگزار شده است و پزشکان مستقر در کاروان‌های حج نیز آموزش​های لازم را در این زمینه دیده​اند. به منظور آگاهی حجاج هم جزوه‌های آموزشی در اختیار آنان قرار داده می​شود.

به گزارش ایسنا، براساس آمار وزارت بهداشت عربستان سعودی، تعداد قربانیان سندرم تنفسی خاورمیانه (مِرس) به ۱۹ نفر در هفته رسیده و همین امر موجی از نگرانی را در میان حجاج بیت‌الله الحرام به وجود آورده است.

از سال ۲۰۱۲ که این بیماری در عربستان شیوع پیدا کرد، ۵۰۲ نفر جان خود را در اثر ابتلا به آن از دست داده‌اند. تعداد مبتلایان به این ویروس هم به ۱۱۷۱ نفر رسیده است. این در حالی است که در ماه آینده قمری بیش از دو میلیون نفر از سرتاسر جهان برای انجام مناسک حج راهی مکه و مدینه خواهند شد.

به گزارش سعودی گزت، مرس نوع کشنده‌تر بیماری سارس است که ویروس آن سال ۲۰۰۳ در آسیا پخش شد و جان صدها نفر را بویژه در چین گرفت. از علائم ابتلا به مرس می‌توان به تب، سرفه و تنگی نفس اشاره کرد. گفته می‌شود این بیماری از شترها به انسان منتقل شده و هنوز واکسنی برای پیشگیری از آن ساخته نشده است.

وزارت بهداشت این کشور همچنین اعلام کرده به منظور جلوگیری از ابتلای حجاج به این بیماری، کارکنان بخش سلامت بیمارستان «نشنال گارد» ریاض حق شرکت در مراسم حج امسال را ندارند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :