کیاپرس /متخصص قلب و عروق از فشارخون بالا به عنوان اصلی ترین عامل بیماری های قلبی و عروقی در جهان یاد و به افراد بالاتر از ۴۰ سال توصیه کرد که فشارخون خود را به طور مرتب، اندازه گیری کنند.

به گزارش کیاپرس از وبدا، دکتر محمود محمدزاده شبستری، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به آغاز پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان ماه در سراسر کشور به منظور غربالگری دیابت و فشارخون بالا، گفت: فشارخون بالا، مصرف سیگار، دیابت، افزایش وزن، بی تحرکی و استرس از عوامل بروز بیماری های قلبی و عروقی هستند.

وی با بیان اینکه ابتلا به فشارخون بالا ممکن است ارثی باشد، گفت: ۹۵ درصد علت ابتلا به فشارخون بالا، بی دلیل و بی علامت است. شرایط سنی و فیزیولوژی بدن در اثر بالارفتن سن و همچنین کم تحرکی هم می تواند زمینه ساز ابتلا به فشارخون بالا در تعداد زیادی از افراد باشد که در جوامع مختلف، متفاوت است.

این متخصص قلب و عروق ادامه داد: در مناطقی که رژیم غذایی غالب، دریایی و گیاهخواری است، درصد بروز فشارخون بالا در افراد بیشتر از ۵۰ سال، کمتر و در مناطقی که غذای غالب، فست فود و پرچرب و پرنمک است، ابتلا به این بیماری، زودتر و بیشتر رخ می دهد.

این متخصص قلب و عروق ادامه داد: در مناطقی که رژیم غذایی غالب، دریایی و گیاهخواری است، درصد بروز فشارخون بالا در افراد بیشتر از ۵۰ سال، کمتر و در مناطقی که غذای غالب، فست فود و پرچرب و پرنمک است، ابتلا به این بیماری، زودتر و بیشتر رخ می دهد.

دکتر شبستری با تاکید بر اهمیت سبک زندگی سالم در پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالا، یادآور شد: فردی که بیشتر غذاهای کم چرب، کم نمک، میوه و سبزیجات مصرف می کند در مقابل فردی که بیشتر متمایل به مصرف فست فود و غذاهای آماده است، کمتر در معرض ابتلا به پرفشاری خون است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: حدود ۵ درصد از عوامل زمینه ساز فشارخون بالا مانند تنگی شرایین کلیه، استفاده از هورمون در بانوان و یا برخی داروهای تسکینی در آقایان قابل برطرف شدن هستند اما پرفشاری خون، هیچ گاه قابل درمان نیست بلکه قابلیت کنترل دارد.

وی با اشاره به عدم اطلاع و آگاهی بسیاری از افراد از بیماری پرفشاری خون خود، خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد مبتلا به فشارخون بالا هستند که دارو مصرف می کردند اما از مصرف دارو، خسته می شوند و مصرف دارو را قطع می کنند. افرادی هم داریم که مبتلا به پرفشاری خون هستند و دارو مصرف و بیماری خود را کنترل می کنند بنابراین عوارض فشارخون بالا برای این دسته از افراد در مقایسه با افراد بی اطلاع و یا افرادی که مصرف دارو را قطع می کنند، خیلی کمتر است و عمر طولانی تر و با کیفیت تری دارند.

دکتر شبستری تاکید کرد: بهترین کار این است که افراد بالاتر از ۴۰ سال فشار خون خود را به طور مرتب اندازه گیری و افراد بیشتر از ۵۰ سال هم حتما نسبت به کنترل فشارخون بالا به صورت دوره ای و هر یک یا دو ماه یکبار، اقدام کنند. اگر افرادی سابقه ارثی ابتلا به فشارخون دارند، باید زودتر نسبت به کنترل بیماری خود اقدام کنند.

این متخصص قلب و عروق افزود: افراد با علائمی مانند خستگی های بی دلیل و سردردهای مبهم، که به پرفشاری خون نزدیک است، زودتر برای کنترل فشارخون بالا مراجعه کنند و حساسیت داشته باشند چون خیلی از سردردهای مبهم به ویژه در پس سر می تواند به دلیل فشارخون بالا باشد.

به گفته وی خونریزی و سکته مغزی، سکته قلبی، از کار افتادن کلیه، اختلالات در عروق، گشاد شدن سرخرگ های اساسی مانند آئورت، اختلال در دریچه های قلب و مسدود شدن رگ ها از عوارض جدی پرفشاری خون است.

دکتر شبستری توصیه کرد: همیشه بیماری نباید دلیل مراجعه ما به پزشک باشد بلکه برای بررسی سلامت خودمان هم باید به پزشک مراجعه کنیم و برای پیشگیری از پرفشاری خون حتما به عوامل خطر مانند تحرک کافی، وزن مناسب و کنترل وزن، رژیم غذایی سالم و به ویژه استفاده از سبزیجات و میوه و پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک توجه ویژه داشته باشیم.

اشتراک این خبر در :