کیاپرس/یک متخصص پزشکی اجتماعی گفت: مادران بارداری که بیماری ایدز دارند، باید تحت درمان قرار بگیرند و برای پیشگیری از ایدز در نوزادان، زایمان مادر، باید سزارین باشد.

به گزارش کیاپرس، علی پاشا میثمی، متخصص پزشکی اجتماعی اظهار کرد: آلوده شدن با ویروس ایدز بلافاصله باعث بروز علائم آن که شامل نقض سیستم ایمنی است، نمی شود و یک فاصله زمانی است که می تواند چندین سال طول بکشد تا علائم بروز کند که با مصرف دارو این فاصله طولانی تر هم می شود.

وی شایع ترین راه انتقال ایدز را وجود ارتباطات پرخطر در روابط جنسی عنوان و بیان کرد: انتقال بیماری از طریق خون و فرآورده های خونی، سرنگ آلوده اعتیاد تزریقی و مصرف سرنگ مشترک صورت می گیرد و استفاده از سرسوزن مشترک در خالکوبی ها، و ابتلا به انواع هپاتیت های ویروسی از عوامل خطر بیماری ایدز محسوب می شوند.

این متخصص پزشکی اجتماعی با اشاره به اینکه در مراحل اولیه علائم بیمار عمومی است و شامل خستگی کوفتگی و مختصری افزایش وزن است، افزود: این علائم نمی تواند باعث شناسایی بیماری شود. متاسفانه تا زمانی که این بیماری به مراحل پیشرفته نرسد شناسایی نمی شود و این موضوع بسیار نگران کننده است.

وی در ادامه عنوان کرد: معاشرت معمولی با بیماران ایدز و زندگی با آنان، سبب انتقال ایدز نمی شود و آنچه در همه کشورها مشهود است انگ اجتماعی به این افراد است.

پاشا میثمی با اشاره به اینکه مادران باردار باید درمان شوند و برای پیشگیری از ایدز در نوزادان، زایمان مادر باید سزارین باشد، اظهار کرد: فرد مبتلا باید تا آخر عمر درمان های دارویی را دریافت کند و سطح ویروس خون او به طور دوره ای اندازه گیری شود و براساس آن میزان دارویی تجویزی مشخص شود تا ویروس در حداقل میزان قرار بگیرد.

اشتراک این خبر در :