کیاپرس /رئیس انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: نوزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران با حضور اساتید ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی که رشته شنوایی شناسی را دارند، در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار کیاپرس، نسرین گوهری در نشست خبری که در هتل المپیک برگزارشد،افزود:دراین کنگره ۱۲۰۰همکار شنوایی شناسی حضور دارند و تازه‌ترین مطالب علمی در حوزه شنوایی شناسی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

گوهری گفت: کم شنوایی در محیط کار باید مورد توجه قرار بگیرد و استفاده از محافظت‌های صدا برای افرادی که در محیط‌های پر سروصدا شاغل هستند، توصیه می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه شنوایی شناسی بحث غربالگری نوزادان را داریم و کم شنوایی معلولیت پنهان است و پیامدهای مختلفی به دنبال دارد.

گوهری با تاکید بر اهمیت توجه به شنوایی سالمندان، افزود: توصیه می کنیم استفاده از سمعک در سالمندان جدی گرفته شود.

رئیس انجمن شنوایی شناسی ابراز کرد:کم شنوایی ناشی از صدا به ویژه کارگران باید مورد توجه قرار گیرد و استفاده از گوشی توصیه می شود.

وی متذکر شد: فردی که دچار پیرگوشی شده یا در دوران کرونا مشکل شنوایی داشته اند و یا زدن ضربه به گوش باعث شنوایی کم می شود.

مهنا جوانبخت، دبیر علمی نوزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران  گفت: ۲۱۵مقاله به کنگره ارسال شد.

وی گفت:کنگره در سه روز همراه با ۲۰ کارگاه عملی و با حضور بیش از ۲۰ استاد به صورت حضوری و مجازی از ۱۴ تا ۱۶ آذرماه برگزار می شود.

جوانبخت ادامه داد: غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولید در مراکز بهداشت برگزار می شود.

دبیر علمی همایش تصریح کرد: در حوزه غربالگری در سالمندان و در حوزه صنعتی نیازمند مشارکت هستیم. در ایران و جهان سه در هزار در بدو تولد دچار کم شنوایی هستند.

وی افزود: وزوز گوش در جمعیت کشور ۱۰  تا ۱۵ درصد است و احتمال افزایش این عدد به ۱۵ تا ۲۰ درصد وجود دارد.

جوانبخت تاکید کرد:خانواده ها باید پیگیری های عربالگری نوزادان خود در بدو تولد در حوزه شنوایی شناسی را مورد توجه قرار دهند.

این استاد شنوایی شناسی تصریح کرد: اختلالات تعادلی علل مختلفی دارد و می تواند از وجود مشکلات در گوش داخلی باشد.در بدو تولد،سه ماهگی و ۶ ماهگی غربالگری انجام می شود و باید ۳ ،۵ تا ۷ سالگی غربالگری انجام شود و در سالمندی غربالگری هر سال انجام شود.

وی با اشاره به پیرگوشی، افزود: این بیماری از حدود ۴۵ سالگی آغاز می شود و درمان قطعی ندارد و از خدمات توانبخشی استفاده می شود.

جوانبخت با اشاره به ضررهای استفاده زیاد از هندزفری،متذکر شد: این افراد به واسطه عادتهای نادرست صوتی با پیرگوشی زودتر روبرو می شوند.

دبیر علمی همایش شنوایی شناسی افزود: سالمندانی که از سمعک درست استفاده نکنند بعد از مدتی توانایی درک درست ندارند و افسردگی، آلزایمر در این افراد بیشتر است.

احمد ناظری، رئیس کنگره شنوایی شناسی اظهار داشت:رشته شنوایی شناسی تا مقطع دکتری دانشجو می پذیرد و اکنون بیش از ۳ هزار متخصص فعالیت دارند.

وی ادامه داد: ظرفیت شنوایی شناسی در ایران بسیار بالاست درغرب آسیا بالاترین است.

رئیس کنگره شنوایی شناسی با بیان اینکه سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار سمعک نیاز داریم،تاکید کرد: باید از نگاه داشتن به سمعک به عنوان کالا دور شوند و در واردات به نیازهای کمی و کیفی توجه نمی شود.

وی تاکید کرد: فروش سمعک باید توسط شنوایی شناسی ارائه شود.

اشتراک این خبر در :