کیاپرس/رییس مرکزجوانی جمعیت وزارت بهداشت گفت: نرخ باروری کلی کشور در ۳۰ سال گذشته نزولی بود، خوشبختانه در سال ۱۴۰۱ این روند نزولی متوقف شد و امیدواریم با برنامه هایی که در سطح کشور در حوزه جوانی جمعیت انجام می شود، نرخ کلی باروری روند صعودی پیدا کند.

به گزارش کیاپرس، دکتر صابر جباری در اولین همایش جوانی جمعیت با محوریت مسائل حقوقی، اخلاقی، شرعی و اجتماعی در درمان ناباروری، گفت: کشور در آستانه سالمندی قرار دارد و برای رهایی از این بحران، باید بیش از پیش در حوزه فرزند آوری و جوانی جمعیت کار کنیم.

وی با بیان اینکه نرخ باروری از ۱٫۶۵ به ۱٫۶۶ در سال ۱۴۰۱ رسیده و روند نزولی نرخ کلی باروری متوقف شده است، خاطرنشان کرد: براساس برنامه هفتم کشور ابلاغی مقام معظم رهبری، نرخ جانشینی عدد ۲٫۵ است و باید طی ۵ سال آینده و قبل از اینکه پنجره جمعیتی بسته شود، به این عدد دست برسیم.

وی درخصوص روش های نوین درمان ناباروری، گفت: تمام روش های نوین درمان ناباروری در کشور ما قابل انجام است.

رییس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت گفت: یکی از چالش های درمان ناباروری با استفاده از روش های نوین، مسائل فقهی، حقوقی و اخلاقی و اجتماعی مربوط به اهدای اسپرم، تخمک و جنین، از شخص ثالث و رحم جایگزین است که در این همایش با حضور صاحبنظران این حوزه ها مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

تشکیل کارگروه تدوین آیین نامه اهدای شخص ثالث در وزارت بهداشت

دکتر جباری همچنین اظهار کرد: براساس مصوبه پنجمین جلسه ستاد ملی جمعیت، کارگروه تدوین آیین نامه اهدای شخص ثالث در وزارت بهداشت تشکیل شده که وظیفه تهیه و تدوین این آیین نامه را برعهده دارد تا براساس آن، هم از روش های نوین درمان ناباروری در کشورمان استفاده کنیم و هم اینکه مسائل اخلاقی، حقوقی، شرعی، فقهی و اجتماعی درمان ناباروری را لحاظ کنیم تا در آینده با مشکلات و آسیب های احتمالی روبرو نشویم./۲۰۷

اشتراک این خبر در :