کیاپرس /رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه حفظ شان جامعه پزشکی نیاز ضروری است تا امثال دکتر دوایی ها و کمالیان ها را در کشور داشته باشیم، گفت: برخی ها هوشمندانه و به نظرم با طراحی دارند حرمت و شان جامعه پزشکی را مخدوش می کنند.

به گزارش خبرنگار کیاپرس، دکتر محمد رئیس زاده روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت مقام استاد علم و اخلاق دکتر منوچهر دوایی که در سالن همایش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: این موضوع اصلا برای آینده کشور خوب نیست و باید جلوی اینگونه حرف ها گرفته شود.

وی ادامه داد: چرا باید فردی که دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی است در رسانه ملی، فکر خام خود را اعلام کند و آن اینکه برای حل مشکل کمبود پزشکان متخصص از دیپلم، نیروی متخصص بگیریم.

رئیس زاده بیان داشت: اگر جلوی چنین فکری ایستادگی نکنیم ، آن را عملی می کنند بدون اینکه به آسیب های آن فکر کنند.

وی گفت: این حرف به این معنی است که جوان ۱۸ ساله ما در هنگام کنکور سراسری، به طور مثال رشته تخصصی جراحی مغز را انتخاب کند در حالیکه بعضا پزشک عمومی ما بعد از گذراندن ۷.۵ سال به سختی می تواند رشته تخصصی را انتخاب کند.

وی تاکید کرد: این که این حرف غیر کارشناسی است که جای خود، اما طرح آن در رسانه ملی وهن نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی، جامعه پزشکی، عالمان و فاضلان جامعه و مرحوم دکتر دوایی و امثال ایشان است.

وی ادامه داد: از چهره های برجسته علمی ، پزشکی و فرهنگی استدعا دارم که جامعه پزشکی کشور را کمک کنند تا بتوانیم سربلند از اینگونه چالش ها و آسیب ها عبور کنیم.

وی گفت؛ استدعا و خواهش می کنم از همه مسئولان کشور اعم مجلس ، دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی که کتاب مینوچهر را بخوانند تا مشاهده کنند که طبیب یا متخصص در حوزه پزشکی چه کسی است و چه زحمت ها باید کشیده شود تا متخصص شود.

وی افزود: بعد مشاهده کنند که این حرف چقدر سبک، و موجب وهن نظام مقدس جمهوری اسلامی است که آن را در رسانه ملی بیان می کنند.

رییس سازمان نظام پزشکی در این مراسم توصیف ویژگی‌های دکتر دوایی به عنوان فردی جامع‌الاطراف را بسیار دشوار خواند.

وی با تاکید برشناسایی عناصر و مولفه‌هایی که باعث شد استاد دوایی به چنین مقام و جایگاه وارسته‌ای برسد گفت: یکی از نیازهای ضروری‌ جامعه پزشکی امروز تربیت افرادی است که همچون دکتر دوایی طبیبی حکیم، متعهد و حرفه ای باشند.

دکتر رییس زاده زندگینامه دکتر دوایی را ترجمان عملی خطبه متقین حضرت علی(ع) برشمرد و گفت: مرحوم دوایی  تجلی کلمه به کلمه این خطبه است و در زندگی وی عملا تمام این ویژگی‌ها را مشاهده می‌کنیم.

وی ادب و تواضع، خدمت به مردم، اشتیاق به علم آموزی، سختکوشی در دانش اندوزی، تخلق به اخلاق حرفه ای و اسلامی، مردم داری، رفتار نیکو، عشق به اهل بیت و تشیع، احترام به والدین و… را برخی از خصایص بارز این استاد فقید برشمرد و تاکید کرد جامعه پزشکی و نسل آینده کشور باید از این استاد درس بگیرند.

وی در خاتمه سخنان خود از دانشجویان و نسل جوان و مسئولان خواست که دو کتاب مینوچهر و طبیب دوران را مطالعه کنند زیرا بسیار درس آموز است.

اشتراک این خبر در :