کیاپرس /عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در هر دو نوع دیابت، درگیری‌های چشمی وجود دارد که باید پیگیری و بررسی شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما قاسم فخرایی جراح چشم، فوق تخصص گلوکوم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که کدام نوع از دیابت بیشتر با بیماری‌های چشمی مرتبط است، گفت: در هر دو نوع دیابت، نوع یک (وابسته به انسولین که ناگهانی و حاد شروع می‌شود) و نوع دو (که با افزایش سن، چاقی و سبک زندگی ناسالم ایجاد می‌شود)، درگیری‌های چشمی وجود دارد.

وی ادامه داد: در دیابت نوع ۱ با علائم حاد همراه است، پس از تشخیص این نوع دیابت، فرد باید ۵ سال بعد به لحاظ چشمی معاینه شود.

این  جراح چشم تصریح کرد: در دیابت نوع ۲ که بیشتر به دلایل مقاومت به انسولین (در افراد چاق و سنین بالاتر) ایجاد می‌شود، زمانی تشخیص داده می‌شود که فرد سال‌هاست با افزایش میزان قند خون مواجه بوده است، پس همزمان باید معاینات چشم پزشکی انجام شود تا ضایعات احتمالی چشم بررسی شود.

میهمان برنامه به افرادی که برای مدت طولانی قند کنترل نشده خون دارند، (به ویژه افرادی که عمل‌های داخل چشمی از جمله آب مروارید را انجام داده‌اند) هشدار داد: اگر قند خون در میزان نرمال قرار نگیرد، ممکن است مبتلا به بیماری آب سیاه خطرناک و حاد شوید، که در این صورت، به طور ناگهانی فشار داخل چشم بالا می‌رود و علامت آن: درد شدید، قرمزی، کاهش دید، سردرد و گاهی تهوع و استفراغ است، که این علائم اورژانس واقعی چشم پزشکی است و باید سریعاً جراحی شود.

اشتراک این خبر در :