کیاپرس/ کارشناس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کم شدن میزان بزاق در دهان زمینه‌ساز پوسیدگی دندان‌های بیماران دیابتی می‌شود، بر اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در این افراد تاکید کرد.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر بهناز ولی زاده افزود: بسیاری از مبتلایان به دیابت از اهمیت بهداشت دهان و دندان آگاه نیستند و فقط درصد کمی از آنها مراجعات منظم به دندانپزشک دارند.

دکتر ولی زاده یادآور شد: بیماری لثه، از دست دادن دندان، خشکی دهان، پوسیدگی‌های دندانی، سوزش دهان، اختلال چشایی، اختلال عملکرد غدد بزاقی، تاخیر در ترمیم زخم و بیماری کاندیدیازیس (یک نوع بیماری قارچی) از جمله تظاهرات دهانی مرتبط با دیابت هستند.

وی مراقبت از دهان و دندان در مبتلایان به دیابت را بسیار مهم برشمرد و افزود: معاینات منظم دندانپزشکی در این افراد بسیار با اهمیت است و حتما مبتلایان به دیابت باید با نحوه مراقبت صحیح از دندان‌ها آشنایی داشته باشند.

کارشناس سلامت دهان و دندان با اشاره به این که دیابت یک ریسک فاکتور (عامل خطر) شناخته شده برای بیماری پریودنتال(بیماری لثه) است گفت: میزان تخریب بافت پریودنتال(لثه) با سطح کنترل قند خون و مدت زمان ابتلا به بیماری دیابت ارتباط دارد که این موضوع لزوم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و مراجعات منظم به دندانپزشک را بیش از پیش مشخص می‌کند.

اشتراک این خبر در :