کیاپرس /فوق تخصص مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید‌ بهشتی درباره مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در فصل سرما به مردم هشدار داد و گفت: این نوع مسمومیت‌ها در ایام مختلف سال رخ می‌ دهد، اما درفصول سرد سال بعلت افزایش استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر مشاهده می‌شود.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر

با اشاره به این که وجود گاز مونوکسید کربن در فضا هیچ علائم تنفسی در فرد ایجاد نمی‌کند، افزود: این گاز، بدون بو، رنگ وتحریک پذیر نیست؛ به عبارت دیگر نشانه‌های ظاهری برای اثبات حضور آن وجود ندارد.

وی، گاز مونوکسید کربن را قاتل خاموش خواند و گفت: گازCO در بدن، به هموگلوبین خون که مسئول انتقال اکسیژن به سلول هاست، متصل شده و به ارگان‌های مختلف بدن هم‌چون مغز و بافت‌های قلب آسیب می‌رساند، همچنین میل ترکیبی هموگلوبین به مونوکسیدکربن ۲۰۰ تا ۲۵۰ برابر میل ترکیبی آن به اکسیژن است.

دکتر شادنیا علامت‌های اولیه مسمومیت گازگرفتگی را مشابه علائم سرماخوردگی و آنفولانزا دانست و عنوان کرد: سردرد، بی حالی، خستگی و کوفتگی بدن از نشانه‌های اولیه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است که در بیشتر مواقع افراد به علت سرما، تصور می‌کنند به سرماخوردگی مبتلا شده‌اند.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، درصورت ادامه تماس با محیط آلوده، فرددچار تهوع، استفراغ،خواب آلودگی و در نهایت کاهش سطح هوشیاری و تشنج می‌شود، که این علائم نهایتا مرگ فرد را در پی دارد.

دکتر شادنیا درباره درمان این نوع مسمومیت، گفت: بهترین درمان، خروج فرد از محیط آلوده و تجویز کپسول اکسیژن است، البته همواره پیشگیری مهم‌ترین اقدام است.

وی تاکید: افراد باید از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده کنند و برای سرویس و راه اندازی آن از صاحبان صلاحیت و متخصصان در این زمینه کمک بگیرند.

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه دانشگاه در ادامه توضیح داد: باز گذاشتن درزهای پنجره ها برای ورود اکسیژن و خروج گازهای سمی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اشتراک این خبر در :