کیاپرس /کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی البرز با بیان اینکه گاز موجود در نوشابه‌ها مانعی برای جذب کلسیم بوده و زمینه ابتلا به پوکی استخوان را فراهم می‌کند؛ افزود: قند موجود درنوشابه باعث افزایش احتمال پیش فعالی درکودکان شده و از سوی دیگر کودکی که زمینه پیش‌ فعالی داشته باشد، با این انرژی اضافه، تمرکز کمتری بر رفتار و عملکرد خود خواهد داشت و قادر به کنترل فعالیتی که انجام می‌دهد نخواهد بود.

هر قوطی نوشابه حدوداً به اندازه ۱۰ حبه قند، مواد شیرین کننده دارد بنابراین مصرف بیش از حد آن علاوه بر جذب کالری بالا در بدن باعث چاقی و اضافه وزن، دیابت، مقاومت به انسولین، پوکی استخوان و افزایش پوسیدگی‌های دندان می‌شود.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی البرز، لادن خیابانی افزود: گاهی اوقات در بیماری ‌های گوارشی مثل اسهال از نوشابه به ویژه در کودکان به اشتباه به عنوان یک درمان استفاده می‌شود.

وی افزود: نوشابه‌ های گازدار با وجود اسید فسفریک و اسید کربنیک محیطی اسیدی فراهم می ‌آورد که میتواند تعادل بدن و تعادل اسیدی و بازی را بهم بزند.

وی ادامه داد: در مسیر گوارش، املاح فسفات جلوی جذب کلسیم و مواد غذایی را می‌گیرد وقتی کلسیم کافی را دریافت نکنیم، بدن مجبور می‌شود، برای به تعادل رساندن، برداشت کلسیم از استخوان را داشته باشد.

وی گفت: برداشت کلسیم از استخوان ‌ها خود باعث کاهش تراکم استخوان می ‌شود، در طولانی مدت برای کسانی که به طور مداوم نوشابه‌ های گازدار و حتی دوغ ‌های گازدار و سودا استفاده می‌ کنند، پوکی استخوان را به وجود می‌ آورد.

خیابانی اظهارکرد: اسید فسفریک می ‌تواند باعث اختلال عملکرد کلیه‌ ها شده و از این طریق بدن مقدار زیادی کلسیم از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: جذب کافئین و قند در کنار اسید فسفریک باعث می‌ شود، عملکرد کلیه ‌ها با اختلال مواجه شده و کلیه‌ها برای حفظ تعادل بدن کلسیم را خارج و با افزایش ادرار، آب زیادی از بدن دفع کنند و در نتیجه بدن دچار کم آبی می‌شود، از این رو در روزهای گرم تابستان که بدن به آب بیشتری نیاز دارد، مصرف نوشابه به‌عنوان خنک کننده بدن نتیجه عکس داشته وباعث دهیدراته شدن، یعنی کم آبی بدن می‌شود.

این کارشناس تغذیه در مرکز بهداشت غرب کرج اظهار کرد: وقتی بدن کم آب می‌شود، سوخت و ساز هم پایین آمده و به دنبال آن به مرور زمان اضافه وزن و چاقی می‌شود، در کنار اینکه ما قند بالایی را هم دریافت کردیم که خیلی به آن احتیاج نداریم. بنابراین این قند در کبد تبدیل به واحد چربی و ذخیره می‌شود و منجر به اضافه وزن و چاقی خواهد شد.

وی افزود: از طرف دیگر وقتی آب بدن را از دست می‌دهیم تعادل الکترولیت‌ ها هم از بین می‌رود، یعنی بدن از حالت نرمال خارج شده و ضربان قلب به مرور دچار اختلال و نامنظم می‌شود.

وی افزود: بنابراین مصرف نوشابه‌ها به صورت روتین و روزانه غیر از چاقی و پوکی استخوان باعث افزایش چاقی شکمی، بالارفتن قند و به دنبال آن مقاومت به انسولین می‌شود، که خود زمینه‌ساز بروز دیابت در دوره‌های بعدی زندگی است.

خیابانی ادامه داد: دریافت قند بیش از حد و مصرف روزانه نوشابه‌ها می ‌تواند زمینه‌ساز زوال عقل نیز شود. از سوی دیگر مقادیر بالای اسید فسفریک و اسید کربنیک در کنار قند می‌تواند به مینای دندان به ویژه در کودکان و نوجوانان آسیب بزند. قندی که روی مینای دندان قرار می‌گیرد باعث رشد بیشتر باکتری‌های مضر موجود در دهان می‌شود، ضمن اینکه پوسیدگی‌های دندان را نیز تسهیل می‌کند.

وی افزود: نوشابه‌ ها به ویژه نوشابه‌ های سیاه و انرژی‌ زا که بین نوجوان شایع و پرطرفدار است حاوی کافئین و قند خیلی بالایی هستند.

اشتراک این خبر در :