کیاپرس /متخصص رادیوتراپی و خون با اشاره به اینکه سرطان سینه با تشخیص زودهنگام قابل درمان است، گفت: ابتلا به سرطان پستان مساوی با پایان زندگی نیست، درمان در مراحل اولیه، علاج بخش می باشد ، پس با انجام خود مراقبتی ها و تشخیص زودهنگام توده های مخفی، قدمی در جهت حفظ سلامتی خود برداریم .

دکتر ملیحه دیانی در گفتگو با سرویس علمی، پژوهشی اخبار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه در زنانی که به صورت منظم و ماهیانه خود را معاینه می کنند احتمال تشخیص سرطان در مراحل اولیه و در نتیجه شانس درمان موفق تر، بیشتر میباشد گفت: این باور نادرست را که معاینات منظم باعث رشد توده های مخفی میشوند را باید فراموش کنیم.

این پزشک متخصص تاکید کرد: زنان در دوره بارداری و یائسگی نیز در روز مشخصی در هر ماه می بایست معاینات را انجام دهند. معاینه توسط پزشک سالانه یا درموارد خاص با فواصل کمتر باید انجام گیرد. روش معاینه توسط خود را با پزشک در میان بگذارید تا از صحت انجام آن مطمئن شوید.

به گفته وی انجام معاینات منظم پستان ها توسط خود فرد، بهترین روش کشف هرگونه تغییر در بافت پستان و توده های مخفی است و مناسب ترین زمان معاینه از سن بیست سالگی بصورت ماهیانه و در چند روز ابتدایی بعد از اتمام دوره قاعدگی، میباشد.

دکتر دیانی با بیان اینکه سرطان (بدخیمی)پستان اولین سرطان شایع و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان میباشد گفت: این بدخیمی در بین مردان نیز دیده میشود

وی ادامه داد؛ عوامل مختلفی در بروز این سرطان نقش دارند که از آنها می توان افزایش سن، سابقه خانوادگی مثبت،شروع زودرس قاعدگی، یائسگی دیررس، نداشتن سابقه زایمان، مصرف سیگار، مصرف داروهای هورمونی طولانی مدت، چاقی و مصرف بی رویه چربی ها بخصوص در میانسالی و ..را نام برد.

وی اظهار داشت:از علایم شایع سرطان میتوان به وجود توده و تورم در بافت پستان، خارش و تغییرات پوستی و بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل اشاره کرد.

اشتراک این خبر در :