کیاپرس /خواب نقش اساسی در بهزیستی انسان ایفا می‌کند و خواب عمیق به‌ویژه برای سلامت کلی حیاتی است؛ مغز در این مرحله خواب بهبود می‌یابد و به‌نظر می‌رسد بقیه بدن نیز در این زمان بازسازی می‌شود.

به گزارش کیاپرس از ایسنا ، به‌تازگی، محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ و دانشگاه زوریخ سوئیس نشان دادند که افزایش خواب عمیق فواید خاصی برای سیستم قلبی عروقی دارد.

هنگامی‌که قلب منقبض می‌شود، بطن چپ تحت فشار قرار می‌گیرد و مانند یک اسفنج خیس منقبض می‌شود. هر چه این عمل فشاری فوری و قوی‌تر باشد، خون بیشتری وارد گردش خون می‌شود و کمتر در قلب باقی می‌ماند. این امر باعث افزایش جریان خون می‌شود که تأثیر مثبتی بر سیستم قلبی عروقی دارد.

گروه بین رشته‌ای از متخصصان قلب در بیمارستان دانشگاه زوریخ، از اکوکاردیوگرافی (معاینه اولتراسوند قلب) استفاده کردند تا نشان دهند که بطن چپ پس از تحریک شبانه دچار تغییر شکل شدیدتر می‌شود. این اولین بار است که کسی نشان می‌دهد افزایش امواج مغزی در طول خواب عمیق (امواج آهسته) عملکرد قلب را بهبود می‌بخشد.

کارولین لوستنبرگر، سرپرست پروژه توضیح داد: ما انتظار داشتیم که تحریک با صداها در طول خواب عمیق بر سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارد اما این واقعیت که این تأثیر به‌وضوح پس از یک شب تحریک قابل اندازه‌گیری بود ما را شگفت‌زده کرد.

اشتراک این خبر در :