دکتر فرزانه تبسمی، متخصص اعصاب و روان:

سلامت روان یک جزء مهم از سلامت کلی است

اختصاصی – به گزارش کیاپرس  – سلامت روان به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فرد از نظر عاطفی، روانی و اجتماعی در وضعیت خوبی قرار دارد. سلامت روان به فرد کمک می‌کند تا بتواند به خوبی با استرس‌ها و چالش‌های زندگی کنار بیاید و عملکرد مناسبی در زندگی داشته باشد.

دکتر فرزانه تبسمی، متخصص اعصاب و روان، در مصاحبه با کیاپرس، گفت: «سلامت روان در تمام ابعاد زندگی ما نقش مهمی دارد. جامعه‌ای که سلامت روان داشته باشد، در آن قتل، جنایت، اعتیاد، طلاق و سایر مشکلات اجتماعی کمتر اتفاق می‌افتد. سلامت روان همچنین در سلامت جسمانی ما نیز نقش مهمی دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که افراد با سلامت روان بهتر، کمتر به بیماری‌های جسمی مبتلا می‌شوند.»

وی در ادامه افزود: «عوامل مختلفی بر سلامت روان تاثیر می‌گذارند. برخی از این عوامل عبارتند از: ژنتیک، محیط و سبک زندگی.»

دکتر تبسمی در مورد علائم اختلالات سلامت روان گفت: «اختلالات سلامت روان می‌توانند علائم مختلفی داشته باشند. برخی از علائم شایع اختلالات سلامت روان عبارتند از: تغییرات خلق و خو مانند افسردگی، اضطراب و خشم، تغییرات رفتاری مانند پرخاشگری، گوشه گیری و اعتیاد، تغییرات شناختی مانند اختلال در تمرکز، حافظه و تصمیم گیری و تغییرات جسمی مانند خستگی، بی خوابی و سردرد.»

وی در مورد راه‌های درمان اختلالات سلامت روان گفت: «اختلالات سلامت روان معمولاً با ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی درمان می‌شوند. دارو درمانی برای کاهش علائم اختلالات روانی استفاده می‌شود. روان درمانی نیز برای کمک به افراد در بهبود مهارت‌های مقابله با استرس و چالش‌های زندگی استفاده می‌شود.»

دکتر تبسمی در مورد پیشگیری از اختلالات سلامت روان گفت: «بهترین راه برای پیشگیری از اختلالات سلامت روان، داشتن یک سبک زندگی سالم است. عواملی مانند داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، خواب کافی، دوری از مصرف مواد مخدر و الکل و سیگار کشیدن و داشتن روابط اجتماعی سالم می‌توانند به پیشگیری از اختلالات سلامت روان کمک کنند.»

وی در پایان گفت: «سلامت روان یک جزء مهم از سلامت کلی است. داشتن سلامت روان خوب به ما کمک می‌کند تا زندگی شاد و پربارتری داشته باشیم.»

  • #سلامت_روان
  • #اختلال_روانی
  • #پیشگیری_از_اختلال_روانی
  • #دکتر_فرزانه_تبسمی

اشتراک این خبر در :