کیاپرس /فوق تخصص خون و سرطان با بیان اینکه در ایران سرطان معده نسبت به دیگر کشورها شایع‌تر است، گفت: شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران سرطان روده بزرگ، پستان و ریه است.

سید محسن رضوی، فوق تخصص خون و سرطان، در استودیوی سلام تهران از بیماری سرطان و نحوه مواجهه با آن سخن گفت.

وی افزود: رشد بی‌رویه سلول بعضا ایجاد توده در عضو یا اشغال فضا برای دیگر سلول‌ها را در پی دارد. این عوامل می‌تواند باعث بروز علائم متنوع مانند کم خونی و در ادامه ضعف و بی‌خوابی شود که در آزمایش‌ها در نهایت ابتلا به سرطان خون تشخیص داده می‌شود. در کنار آن شکل‌گیری توده و رشد آن در فضای ریه، باعث مسدودسازی مجازی هوا یا فشار به قلب شود.

رضوی اظهار داشت: خیلی از شکایت‌ها از انسان‌ها مانند خستگی، سردرد یا خون در مدفوع سر می‌گیرد که هیچ نشانی از سرطان را به دنبال ندارند؛ لذا وجود این علائم صرفا نمی‌تواند ناشی از سرطان باشد.

رضوی گفت: می‌توان گفت که عوامل محیطی بیشتر از اینکه نقشی کلیدی در ایجاد سرطان داشته باشند، نقش تسریع‌کننده دارند؛ یعنی کسی که مستعد باشد، با عامل محیطی مانند سیگار، تاثیری مستقیم در تسریع روند ابتلا به سرطان ریه در وی خواهد داشت. چه بسا که اگر این شخص از سیگار استفاده نمی‌کرد، به سرطان مبتلا نشده با دیرتر این اتفاق در وی رخ می‌داد.

این سرطان شناس در مورد نگرانی در افراد مبتلا به سرطان و تاثیر آن در روند بهبود، گفت: این واکنش کاملا طبیعی است. با این حال می‌توان گفت که آرامش نقشی کلیدی در سیستم ایمنی دارد. به همین جهت جوامعی که ملتهب‌تر هستند، شانس سرطان در آنها بیشتر است. فرد مبتلا به سرطان همواره باید با پزشک روانشناس در ارتباط باشد و به درستی از ماهیت بیماری خود آگاهی داشته باشد. این آگاهی اصولی، او را از نگرانی‌های بی مورد بازمی‌دارد.

رضوی اظهار کرد: باید این را در نظر داشته باشیم که بیمارانی که اکنون به سرطان مبتلا می‌شوند، به مراتب شانس بیشتری برای بهبود نسبت به دهه‌های گذشته دارند که این خود خبری امیدبخش است. امروزه ما می‌توانیم سرطان‌هایی را درمان کنیم که تا چند سال گذشته حتی در رویا‌های خود بهبود آن را نمی‌دیدیم.

وی گفت: بر طبق آمار به دست آمده، در کشور ما سرطان معده نسبت به دیگر کشورها شایع‌تر است. در زمینه دیگر سرطان‌ها ما شاهد تفاوت زیادی با بقیه کشورها نیستیم. به طور کلی شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران سرطان روده بزرگ، پستان و ریه است. همچنین می‌توان گفت از آن جایی که جمعیت ما رو به کهولت رفته است، آمار سرطان نیز افزایش یافته است.

اشتراک این خبر در :