کیاپرس /متخصص مغز و اعصاب گفت: اختلال در تکلم، انحراف حاد در چشم، عدم تعادل، انحراف صورت، سردرد ناگهانی و سرگیجه از جمله علایم سکته مغزی است

به گزارش کیاپرس، دکتر سید حسین آقامیری اظهار داشت: بیمار به صورت حاد دچار انحراف در چشم می شود، یعنی چشم به سمت راست نمی آید و در سمت چپ گیر می کند.

وی با اشاره به اینکه این بیماران می گویند که دوبینی پیدا کردیم، بیان داشت: اختلالی در هماهنگی چشم ها به وجود می آید، این افراد به صورت حاد دچار لوچی چشم استرابیسم می شوند، یا هر دو چشم بیمار به صورت حاد به یک سمت منحرف می شود.

متخصص مغز و اعصاب افزود: بیماران سکته مغزی معمولا انحراف صورت پیدا می کنند، یعنی فک اش به یک سمت منحرف می شود.

وی ادامه داد: یک طرف بدن دست و پا دچار ضعف یا فلج کامل شود. بیمار احساس می کند دیگر با دست اش نمی تواند کاری کند به طور مثال لیوان از دست اش رها می شود یا هنگام راه رفتن یک سمت پا می لنگد یا اصلا دچار فلج کامل می شود.

وی تاکید کرد که اختلال سکته مغزی می تواند به صورت حاد تعادل بیمار را بهم بزند.

آقامیری اظهار داشت: بیمار اختلال تکلم پیدا می کند به عبارتی دچار لکنت می شود. اصلا نمی تواند حرف بزند یا متوجه صحبت ما نمی شود.

وی گفت: اگر مردم آگاهی از علائم سکته مغزی داشته باشند، یعنی همه بدانند این علائم چیست، می توانند آن را تشخیص صحیح بدهند و در زمان طلایی بیمار را به پزشک برسانند.

وی با طرح این سوال که چطور در زمان طلایی می توانیم به کمک بیمار برسیم؟ گفت: بیمار و اطرافیان ایشان متوجه شوند که فرد دچار سکته مغزی شده، فرد بیمار بموقع به مرکز درمانی مجهز منتقل شود.

وی تاکید کرد: انتقال با خودروی شخصی می تواند خطرناک باشد، چون ممکن است بیمار در این زمان نیاز به اقداماتی داشته باشد پس با اورژانس تماس بگیرند تا بیمار به بیمارستان مجهز منتقل شود.

اشتراک این خبر در :