کیاپرس /رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه علائم هشداردهنده مسمومیت با منوکسید کربن متفاوت است، بیان کرد: سردرد، سرگیجه و سیاهی‌رفتن چشم، تهوع و استفراغ، درد قفسه سینه، سردرگمی و اختلال حواس، بیهوشی از جمله علایم مسمومیت با گاز منوکسید کربن است و طی سه روز گذشته سه مورد مسمومیت با co به اورژانس ١١۵ مشهد گزارش شده است.

دکتر علی یزدانی ، در گفتگو با وب دا اظهار کرد: زمانی که گاز سمی منوکسید کربن در یک فضای محصور و بدون تهویه تجمع ‌یابد، می‌تواند باعث عوارض خطرناک و حتی مرگ شود و در مراحل اولیه علایمی شبیه به آنفلوانزا دارد.

وی با اشاره به اینکه منوکسیدکربن یک گاز نامرئی و بی‌بو است که از وسایل گازی پخت و پز غذا، دستگاه‌های حرارتی (بخاری،شومینه) اجاق‌ها، آبگرمکن گازی،آبگرمکن گازی و هنگام سوزاندن چوب و زغال متصاعد می‌شود، خاطر نشان کرد:منابع بالقوه منوکسیدکربن، بخاری های گازی بدون دودکش،‌ اجاق‌های گاز، آبگرمکن‌ها و اگزوز اتومبیل است.

وی با بیان اینکه هنگامى که فرد منوکسیدکربن را تنفس مى کند، این گاز از راه تنفس و از طریق ریه ها وارد جریان خون مى شود و به هموگلوبین خون متصل مى شود، بیان کرد: هموگلوبین ترکیبى است که در گلبول هاى سرخ خون وجود دارد که اکسیژن را در بدن حمل مى کند و به سلول ها می رساند. هنگامى که منوکسیدکربن به هموگلوبین متصل مى شود، اجازه نمی دهد اکسیژن به هموگلوبین وارد شود.

رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه فرد در زمان استنشاق گاز منوکسید کربن دچار مسمومیت شده و مغز و سایر بافت ها که نیاز به اکسیژن دارند تا سوخت و ساز طبیعى خود را انجام دهند، دچار اختلال مى شوند و نهایتاً مى میرند، گفت: در فصل زمستان بروز علائم شبه‌ آنفلوانزا به دلیل مسمومیت با این گاز شایع است که در این زمینه پزشکان باید دقت نظر را داشته باشند.

وی بیان کرد: رانندگان جاده‌ها که داخل ماشین از گاز پیک‌نیک استفاده می‌کنند، افرادی که در ماشین روشن استراحت می کنند و تمام شیشه‌ها را هم بالا می‌برند، همچنین کارگران ساختمان‌های نیمه‌ساز که داخل ساختمان برای گرم‌ کردن محیط چوب می‌سوزانند، باید بدانند که احتراق سوخت در این شرایط منجر به تولید گاز CO خواهد شد.

اشتراک این خبر در :