کیاپرس/معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۸۰۰ مرکز تحقیقات دانشگاهی و ۴۰ مرکز غیر دانشگاهی تحقیقاتی در کشور فعال است که ۱۸۰ مورد آنها چارت ندارند و لازم است نه تنها در پژوهش حتی در آموزش هم در راستای نیازهای کشور رشته ایجاد کنیم.

به گزارش وبدا، دکتر یونس پناهی در نشست کلان منطقه سه که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد با تاکید بر ضرورت ساماندهی و مرتبط بودن تحصیلات علمی در مراکز تحقیقاتی گفت: افرادی که در رشته‌های غیرمرتبط تحصیل کرده اند و با هدف مرکز همراهی علمی ندارند باید با افراد شایسته که تحصیلات مرتبط دارند جایگزین شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر تغییر نگرش‌ها به سمت پیشگیری در حوزه سلامت تاکید و تصریح کرد: مطالعات علمی باید تقویت شود تا برای کشور، دستاورد به همراه داشته باشد.

پناهی در نشست کلان منطقه سه که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد با تأکید بر اینکه دانشگاه باید اجتماعی باشد و الزامات مرجع شدن را در چارچوب‌های تعریف شده، ایجاد و تقویت کند، عنوان کرد: به رغم اینکه کشور اکنون در جایگاه ۱۵ تولید علم در جهان قرار دارد سرعت تولید علم متناسب با توانمندی‌های موجود نیست و باید در این زمینه اقدام جدی صورت پذیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه حل مسائل فعلی کشور در محافل علمی به ویژه در حوزه اقتصاد بسیار حائز اهمیت است عنوان کرد: نیازهای اولیه کشور در حوزه دارو و تجهیزات حوزه سلامت احصا شده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: بیماری‌های غیرواگیر، جمعیت، تغییرات آب و هوا و سلامت اجتماعی از مهمترین تهدیدات سلامت کشور هستند که بررسی هر کدام از این مسائل به دانشگاه‌های مختلف واگذار شده است تا مسائل مربوط به آن بررسی و راهکارهای آن مورد تحلیل و استفاده قرار گیرد.

دکتر پناهی بیان کرد: همچنین نیازهای آینده سلامت در حوزه پژوهش تحت عنوان آینده پژوهی و آینده نگاری در دست بررسی است تا با روش‌های جدید مثل ژن درمانی و مهندسی بافت مورد واکاوی قرار گیرد‌.

اشتراک این خبر در :